X


Stablecoin Düzenleme Çalışmalarında Önemli Gelişme

Stablecoin alanı düzenleyici netlik kazanmaya bir adım daha yaklaştı.
18:15
26 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yakın tarihli raporlara göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu stablecoin piyasası için düzenlemelerde harekete geçmeye hazırlanıyor. Sabit kripto paraların finansal sistem üzerindeki artan etkisi ile dünyaki çapındaki düzenleyiciler sektörü düzenlemek için adeta yarışıyor.

Stablecoin Düzenleme Çerçevesini Oluşturuluyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) mevzuat önermeye ve 131 milyar dolarlık sektörü düzenlemeye hazırlanırken, stablecoin alanı düzenleyici netlik kazanmaya bir adım daha yaklaştı. Bloomberg, SEC’in stablecoin mevzuatı üzerindeki yetkisini ilgilendiren gelişmelerin bu hafta Hazine Bakanlığı tarafından resmi olarak açıklanacağını bildirdi.

Stablecoin‘lerin piyasa değeri, yılın başından bu yana beklentileri de aştı. Sektör, bu zamana kadar düzenlemelerden uzak kaldı. Hızlı büyüme ve şeffaflık, dünya çapında önemli bir incelemeyi başlattı. Yaklaşmakta olan düzenleyici çerçevenin Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Hazine Bakanlığı‘nın Tether gibi fiat para birimine 1:1 sabitlenmiş kripto paralarla ilgili soru işaretlerine ışık tutması bekleniyor.

Bununla birlikte söz konusu çalışma, kongrenin stablecoin sektörünü nasıl düzenlemeyi planladığını netleştirmeye çalışacak. Eylül ayı sonlardan Washington Post ile yaptığı röportajda Gensler, stablecoin’leri şans oyunlarda kullanılan fişlerle karşılaştırdı.

Stablecoin’ler Dünya Gündeminde

Stablecoin piyasasının gözetimini sağlamak adına çalışan yalnızca ABD düzenleyicileri değil. Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) ve Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) dahil olmak üzere birçok finans kuruluşu stablecoin’ler için standartları belirlemenin yollarını araştırıyor.

CMPI Başkanı ve İngiltere Merkez Bankası Finansal İstikrar Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe daha önce şunları aktarmıştı:

Ödemeler ortamı son yıllarda hızlı bir dönüşüm geçirdi ve hızla gelişmeye devam ediyor. Bu durum, finansal inovasyonun yeni ödeme hizmetleri ve yöntemlerde daha fazla rekabet olasılığı ve aynı zamanda finansal sistem için potansiyel riskler sunması ilk aynı anda gerçekleşiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar