Analiz Şirketi DappRadar, Blockchain Tabanlı Play-to-Earn Oyunlarına Artan İlgiyi Çeşitli Verilerle Ortaya Koydu

Veri ve analiz şirketi DappRadar, play-to-earn oyun modelinin artan popülaritesini, çeşitli verilerle ortaya koydu.
17:52
26 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

DappRadar 2021 3. çeyreğinde yaptığı yeni bir güncellemede, play-to-earn (P2E) oyunlarının kripto para ekosistemine olan ilgiyi arttırdığını söylüyor.

Play to Earn Oyun Modeli

Oyuna-kazan oyunları, oyuncuların oyun içinde kripto para veya çeşitli NFT‘ler kazanmasına olanak sağlayan bir oyun modelidir. Blockchain tabanlı play-to-earn oyunları, oyuncuların maddi değere dönüştürebilecekleri varlıklar kazanmasına olanak sağlayan bu oyun modeli ile, son zamanlardan adından çokça söz ettirdi ve gittikçe daha popüler bir hale geldi.

DappRadar, oyun içi NFT’lerin, üçüncü çeyreğin rekor kıran toplam NFT işlem hacminin %20’sinden fazlasını temsil ettiğini söylüyor. Ayrıca DappRadar’a göre, benzersiz aktif cüzdanlardaki (UAW) veri noktaları, blockchain tabanlı oyunların tüm dijital varlıkları içeren kripto para ekosisteminde de ciddi bir varlığa sahip olduğunu gösteriyor:

“Blockchain endüstrisi üçüncü çeyrekte 1,54 milyon UAW kaydetti ve yıldan yıla ciddi bir büyüme gösterdi. Bu metrikteki artışın birincil sebeplerinden biri ise, blockchain tabanlı oyunların yaygınlaşmasıdır.”

Axie Infinity’nin Kritik Rolü

Blok zinciri oyunlarına bağlı benzersiz aktif cüzdanların sayısı, üçüncü çeyrekte 754.000’e ulaştı. Ulaşılan bu sayılar da, mevcut durumda endüstrideki toplam kullanımın %49’unu temsil etmesini sağladı. Bunun yanı sıra DappRadar’a göre play-to-earn oyunlarına olan bu ilginin artmasına, büyük ölçüde Axie Infinity neden oldu:

Axie Infinity, oyuna kazan devriminin gerçek katalizörü olabilir. Üçüncü çeyrekte Axie, CryptoPunks ve NBA Top Shot gibi NFT koleksiyonlarını geride bırakarak şimdiye kadar en çok işlem gören koleksiyon oldu.”

Yazının yazıldığı esnada, CoinGecko verilerine göre Axie Infinity (AXS), 8 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile 133 dolar fiyat seviyelerinden işlem görüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar