X


Stablecoinler, Finansal İstikrarı Tehdit mi Ediyor?

ABD'deki finans yetkilileri, stablecoinlerin mevcut finansal sistemi olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor.
20:00
17 Eylül 2021

Kripto para ekosistemi günden güne, gerek borsalara açılan davalar ile olsun gerek katı regülasyonlar ile olsun, çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalıyor. Regülatörler, stablecoinlerin mevcut finansal sistemi olumsuz etkileyebileceği konusunda endişeli.

Yetkililer Endişeli

Kripto para endüstrisi, çeşitli banka yetkilileri, birçok önde gelen milletvekili ve SEC yetkilileri tarafından yapılan olumsuz eleştiriler ile dolu. Bu ekosistemin, mevcut finanasal sistemi tehdit ettiği fikri de, yetkililer arasında oldukça yaygın. Ancak ABD finans sitemindeki üst düzey yetkilileri en çok endişelendiren konu, kripto para ekosisteminde dolaşımda olan, değeri ABD Doları, Euro, Sterlin gibi çeşitli fiat para birimlerine sabitlenmiş ve piyasa değeri 120 milyar dolar civarında olan stablecoinler.

Yetkililer, stablecoinlere, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından geniş kapsamlı regülasyonların getirilebileceğini dile getiriyor. Piyasadaki ani sert düşüşler sonucu, belirli başlı değeri fiat para birimlerine sabitlenmiş bu stablecoinlerin, yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen, zarardan kaçmak amaçlı yapılan yüklü satın alımlar sonucunda aniden piyasa değerinin anormal derece artış göstermesi, yetkilileri endişelendiren konuların başında geliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Finansal İstikrar Tehlikeye Girebilir mi?

Yetkililer arasında bir başka yaygın görüş ise, bankacılık sistemi ile oldukça benzer işlevler için kullanılan bu stabil kripto paraların, yatırımcılara belirgin bir şekilde daha iyi getiriler sağlamasının, mevcut finansal sistemin istikrarını tehlikeye sokabileceği yönünde. Örneğin çoğu banka yatırımcılara %1’den daha az faiz sunarken, çeşitli kripto para platformları, stablecoinlere %10’dan %20’ye kadar faiz getirisi imkanı sunuyor. Mevcut durum, parasını faize koyarak değerlendirmeyi tercih eden yatırımcılar için stablecoinleri ve kripto para platformlarını, geleneksel bankacılık sistemlerinden daha iyi bir tercih haline getiriyor. Yetkililer, bu yüksek faiz oranları imkanı sunan platformların, yatırımcılar için güvenli olup olmadığından emin değil.

SEC yetkilileri, kripto para endüstrisini kapsayan, stablecoinlerin de aralarında olduğu birçok konuda kapsamlı regülasyonların geleceğini sık sık dile getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar