X


Apple’ın Başı Dertte! XRP Sahipleri Apple’a Karşı Toplu Dava Açtı

Teknoloji devi Apple, XRP yatırımcılarının hedefi oldu.
20:20
17 Eylül 2021
Apple'ın Başı Dertte! XRP Sahipleri Apple'a Karşı Toplu Dava Açtı

Dünyanın en değerli şirketi olan Apple, bir kimlik avı uygulaması nedeniyle fonlarını kaybettiğini iddia eden bir grup XRP yatırımcısı tarafından dava edili.

XRP Yatırımcıları Apple’ı Dava Etti

Siber güvenlik BT uzmanı Hadona Diep, davayı benzer durumdaki kişiler adına 16 Eylül’de Maryland’deki Federal Bölge Mahkemesinde açtı.

Yasal anlaşmazlık, Apple’ın uygulama marketinde yer alan Toast Plus adlı bir kripto para cüzdanı etrafında dönüyor. Diep, Cupertino merkezli teknoloji devinin App Store‘daki kötü amaçlı uygulamaya izin vermekten ve onu kaldırmamaktan sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Apple, uygulamaları App Store’da yayınlamadan önce titiz bir inceleme sürecinden geçirdiği için uzun süredir kendisi ile gurur duyuyor. Kilitli ekosistemi nedeniyle şirket, uygulamaları “tekelci” App Store’a yerleştirme konusunda tam kontrole sahip.

Fonları çalınan XRP yatırımcısı, uygulamayı 2020’nin Mart ayında iPhone’una indirdiğini belirtti. Davacı, neredeyse bire bir aynı logoya sahip olan bu uygulamayı Toast Wallet‘ın farklı bir versiyonu olarak düşündü.

XRP Yatırımcısı 5.000 Dolar Çaldırdı

Davacı, isimleri benzer olduğu ve App Store’daki uygulama için kullanılan logo neredeyse aynı olduğu için Toast Plus’ın iyi bilinen bir kripto para cüzdanı olan Toast Wallet’ın bir versiyonu olduğuna inanıyordu.

Diep, Ocak 2018’de tokenlerini depolamak için başlangıçta popüler bir XRP masaüstü cüzdanı olan Rippex‘i kullanıyordu. Bu Mart ayında, varlıklarını Toast Plus uygulamasına aktardı ve ardından XRP‘lerinin gittiğini ve hesabının silindiğini farketti. Diep daha sonra meşru cüzdan gibi görünen bir kimlik avı programının kurbanı olduğunu fark etti ve bu indirme ona 5.000 dolara mal oldu.

2021’in başlarında, r/XRP Reddit topluluğunun üyeleri, arama sonuçlarında yüksek görünmesine rağmen Toast Cüzdanının tehlikeli olabileceği yönünde şikayet konuları açmaya başladı. Dolandırıcılar tarafından hesapları boşaltılan bazı kullanıcılar durumu “iç karartıcı” olarak nitelendirdi.

Davacı, Apple’ın kendisine ve dolandırıcıların hedefi olan diğer kişilere ihmal nedeniyle tazminat ödemesini istiyor.

App Store’daki Kötü Amaçlı Uygulamalar

Toast Plus olayı App Store’da yaşanan ilk olay değil. Öyle ki 2019 yılında, güvenlik firması Wandera tarafından App Store’da 17 kötü amaçlı uygulama tespit edildi.

Buna ek olarak bazıları App Store’daki en iyi uygulamaların yaklaşık %2’sinin dolandırıcılık olarak sınıflandırılabileceğini öne sürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar