X


SpaceChain Uluslararası Uzay İstasyonu’na Blockchain Teknolojisini Gönderdi 

Blockchain start-up’ı SpaceChain, donanım cüzdan teknolojisini ISS’e gönderdi.
14:00
7 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hizmet odaklı bir alan olarak tasarlanan Blockchain start-up’ı SpaceChain, donanım cüzdan teknolojisini Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) gönderdi.

Çok Sayıda İmzalı İşlem

6 Aralık tarihli bir basın bültenine göre CRS-19 ticari ikmal servisinin bir parçası olarak bir SpaceX Falcon 9 roketi, SpaceChain’in donanım cüzdan teknolojisini ISS’ye sundu. Söz konusu hamle, ISS üzerindeki ilk Blockchain donanım cüzdanının ve son iki yıldaki SpaceChain tarafından üçüncü Blockchain yükünün teknik olarak sunulmasına işaret ediyor.

Bahsi geçen teknoloji, uzay firması Nanoracks‘ın ticari kullanımıyla sağlanan istasyondaki platformda kurulacak. Sistem, çok sayıda imzalı işlem yaratarak Blockchain bazlı işlemlerin alındığını, yetkilendirildiğini ve yeniden iletildiğini göstermek üzere ayarlandı.

Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Kurulan ağlara uzay tabanlı taşıma yükleri ekleyerek işletmelerin, yalnızca merkezi karasal sunucularda barındırıldıklarında siber saldırılara karşı savunmasız ve hack’lenebilecek dijital varlıkların iletiminin güvenliğini artırabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cointelegraph‘a gönderilen bir e-postada SpaceChain, yükün 8 Aralık Pazar gününe kadar ISS’ye ulaşmasını beklediğini ifade etti. Sonrasında şirket gerekli testlere başlayacağını dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

Bu özellikle Bitcoin için olacak, ancak bunun önümüzdeki 18 ay içinde birkaç yeni lansman yapılması planlanan yol haritasının bir parçası olarak yakın gelecekte diğer Blockchain’lere yayılmasını planlıyoruz. ISS’de test edilen teknoloji için kripto para borsaları, cüzdanlar ve saklama şirketleri ile beraber çalışıyoruz.

Blockchain ve Uzay

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi yaklaşık iki yıl önce Qtum tarafından geliştirilen “uzay merkezli ilk Blockchain node’u”, bir Çin uydusu üzerinde başlatılmıştı. Bir kripto para olan Qtum’un, açık kaynaklı bir uydu ağı açmayı hedefleyen araştırma girişimi Spacechain ile de ortaklığı bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar