reklamı kapat

S&P 500 ve Bitcoin’de Artış Ne Zaman Başlayacak?

Son zamanlarda birlikte hareket eden iki varlıkta yükseliş yakın zamanda başlar mı?
08:12
3 Temmuz 2020

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in son zamanlarda dar bir işlem rarlığında sıkışıp kalmasının sebebi, geleneksel piyasalarla birlikte hareket etmesi olabilir. Hisse senetleri V şekilli bir toparlanmanın ardından konsolidasyon sürecine geçti ve Bitcoin’de aynı şekilde uzun bir konsolidasyon sürecinin içinde bulunuyor.

Bu bilgilere bakıldığında analistlere göre yatırımcılar, salgın sebebiyle oluşan ekonomik krizin yakın zamanda biteceğini düşünmüyor olabilir. Ancak bazı analistlerin elde ettiği piyasa verilerine göre küresel piyasalar bir artışın eşiğinde gibi görünüyor ve mevcut durumda bu Bitcoin’in de işine yarayabilir.

Bitcoin ve Geleneksel Borsalar

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) zon günlerde 9.000 doların alt bölgelerinde işlem görüyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise BTC yaklaşık olarak 9.116 dolar bandındaydı.

Bununla birlikte dün alıcılar Bitcoin fiyatının 9.300 doların üzerine çıkması için büyük çaba harcadı. Ama bu seviyenin artık güçlü bir direnç seviyesi haline gelmiş olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca burada karşılaşılan reddetme sonrasında da Bitcoin fiyatının 9.040 dolara kadar gerilemiş olduğunu ifade edebiliriz.

Bu fiyat hareketlerinin yanı sıra Bitcoin ve S&P 500 gibi geleneksel borsalar arasında oluşan korelasyon artık bir sır değil. Hatta Skew’in paylaştığı verilere göre bu korelasyon son zamanlarda artarak devam ediyor.

Öte yandan ABD’de yaşanan bazı pozitif gelişmeler geleneksel piyasaların dünü yeşilde sonlandırmasını sağladı. Ancak Bitcoin her ne kadar 9.300 doları geçmeyi denemiş olsa ve dün kripto para piyasası da yeşilde seyretmiş olsa da büyük bir artış yaşanmadı. Dolayısıyla korelasyon devam etse de analistlere göre Bitcoin bazı zayıflık belirtileri gösteriyor. Yine de bazı isimlere göre, korelasyon ile birlikte Bitcoin’in zayıflık göstergeleri önemini yitirebilir.

Bitcoin Fiyatı

Popüler Coinist Podcast’in sunucusu ve önemli bir analist olan Luke Martin, küresel ekonomik anlatıların Bitcoin‘in fiyat hareketini şekillendirmeye yardımcı olduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla geleneksel piyasalarda bir artışın beklenmesi Bitcoin fiyatında da kendisini gösterebilir.

Bunun yanında salgının büyüme hızı ve bunun ekonomiye olan etkileri ile ilgili daha net veriler elde edildikçe piyasalarla ilgili tahminler yapmak kolaylaşacak. Martin, olumlu ekonomik haberlerle birlikte geleneksel piyasalarda bir artış başlayacağını ve dolayısıyla Bitcoin’de de bir artışın yakın olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan fiyat beklentiler ile ilgili açıklamalar yapan Mike Novogratz da Bitcoin’de 14.000 doların beklenenden çok daha yakın zamanda görülebileceğini ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.