reklamı kapat

DeFi’nin Balon Olmadığının Üç Göstergesi

Andrew Kang, DeFi’nin neden bir balon olmadığını üç etkenle birlikte açıkladı.
12:35
3 Temmuz 2020

Son aylarda en iyi performans sergileyen altcoin’lere baktığımızda çoğunluğunun merkezsiz finans (DeFi) token’ları olduğunu görüyoruz. Kripto analisti Taha Zafar’ın paylaştığı ve yazının sonunda yer verdiğimiz tabloda da görülebileceği gibi DeFi token’larının parabolik olarak büyüdüğünü ifade edebiliriz. Bitcoin 90 günlük süreçte %81 kazanç elde ederken Aave, Kyber Network, Loopring, Bancor, Maker ve Melon yüzde 100’ün üzerinde kazançlar elde etti.

Bu hızlı büyüme akıllara “DeFi bir balon olabilir mi?” sorusunu getiriyor.

DeFi Balon Mu?

DeFi varlıklarının sergilediği güçlü performansların ardından bazı isimler DeFi’ın bir balon olduğu ve fiyatların da şişirildiğini ifade etmeye başladı. Pazar araştırma şirketi Weiss Ratings’in kripto para birimi bölümü olan Weiss Crypto Ratings, DeFi’nin olağandışı büyümesi ile ilgili olarak, “DeFi şu anda kriptoda devam eden en heyecan verici şeylerden biri, ancak bu sektörün piyasanın geri kalanından ayrılacağı fikri gülünç. Sonunda heyecan sona erecek ve DeFi piyasanın geri kalanıyla aynı doğrultuda işlem yapacak.” ifadelerini kullandı.

Bir girişim kapitalisti Julien Thevenard yaptığı son açıklamalarda, Ethereum’un DeFi sektörünün şu anda oluşmakta olan bir balon olduğunu ifade etti.

Bunun yanında DeFi protokollerinin coin’leri yüzde 100 ile yüzde 4.360 gibi çok büyük fiyat-kazanç (PE) oranlarında işlem görüyor. Aslında yapılan açıklamalara göre bu da genel itibari ile yatırımcıların kaçındığı bir durum. Yatırımcılar bu kadar büyük artışın eninde sonunda patlayacağını düşünüyor.

“Balon Düşüncesi Yanlış”

Önde gelen kripto girişim yatırımcısı ve analisti Andrew Kang‘a göre, DeFi’nin bir balon olduğu düşüncesi yanlış olabilir. Kang bu düşüncesini bir takım eğilimlere bağlıyor.

İlk olarak Kang, Defi kullanımının “geleneksel olarak sert kullanıcılar ya da  ETH balinalarında yoğunlaştığını” ifade etti ve sadece haftalar önce Ethereum finans uygulamalarını aktif olarak kullanan sadece 1.000-2.000 adres olduğunu dile getirdi. İkinci olarak Kang, 2017/2018 balonu sırasında birçok altcoin’in devasa büyümesini sağlayan Asya piyasasının “FOMO’yu hissetmeye” başladığını belirtti.

Son olarak ise DeFi, on-chain likidite, oldukça iyi geliştirme araçları, eğitimler ve vaka çalışmalarıyla önemli noktalara temas ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.