Son Yaptıkları Pes Dedirtti! Çin’de Kripto Paralara Hayat Hakkı Tanınmıyor!

Çin, kripto paralarla alakalı her şeyi ana karadan temizlemeye kararlı görünüyor.
21:10
20 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin attığı adımlarla tüm dünyayı ve kripto para endüstrisini şaşırtmaya devam ediyor. Her şeyin kontrolü altında olduğuna inanan ve bunun için elinden geleni yapan Çin Komünist Partisi yönetimi bölgede kriptoya yaşam hakkı tanımıyor. Ülkenin son attığı adımlar Çin’in kripto endüstrisini stratejik bir düşman olarak gördüğünü doğruluyor.

Çin Kripto Yasakları

İç Moğolistan ekonomisi, kripto madenciliği, kalsiyum karbür, kok, çelik ve elektrolitik alüminyum gibi yüksek teknoloji endüstrilerini sıkı bir şekilde kontrol etmek için önemli bir süreçten geçiyor. Kripto madenciliğinin gelişimini kararlı bir şekilde engelleyen İç Moğolistan harekete geçti.

Özerk Bölge Kalkınma ve Reform Komisyonu direktörü Gong Mingzhu şunları söyledi:

“Bölgenin tamamında düzeltme görevlerinin %87’si tamamlandı. Ve bunu 2021’in sonuna kadar %100’e ulaştırmayı hedefliyoruz”.

Bu yılın mart ayı başlarında, Özerk Bölge Kalkınma ve Reform Komisyonu, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ve Enerji Bürosu ortaklaşa bir bildiri yayınladılar. “İki zirve” projesine kırmızı çizgi çizen “14. Beş Yıllık Plan”: Mevzuata aykırı olarak başlanan projelerin inşaatı durdurulacağını açıkladı.

Kripto para madenciliği yapan işletmelerle alakalı sürecini büyük ölçüde tamamlayan İç Moğolistan 49 kripto madenciliği operasyonuna kilit vurdu. İzleme altına alınan 186 ağ’a ait IP adresleri ise yasaklandı. İnternet ağlarını izleyerek kripto ile ilişkili IP’leri yasaklayan Çin hükümeti artık pes dedirtti.

Çin Yasaklarından Kaçış Yok

Hükümet özellikle internetin denetlenmesiyle alakalı yıllardır çeşitli projeler geliştiriyor. Ülkede hemen hemen tüm uygulamaların yerli ve sansürlenebilir muadilleri hizmet veriyor. Eğer dünyanın geri kalanının kullandığı uygulamalara erişmek istiyorsanız kesinlikle VPN kullanmanız gerekiyor. Fakat erişimi kısıtlanmamış VPN hizmetini bulmakta oldukça güç.

Popüler tüm VPN şirketleri bölgede yasaklı, ancak internetin etrafına güçlü bir Çin seddi örmek oldukça güç. Hiçbir VPN şirketinden hizmet alamasanız bile yurt dışından sunucu kiralayarak kendi VPN kanalınızı oluşturabiliyorsunuz. Çin vatandaşları yıllardır devam eden baskı sayesinde kısıtlamaları aşmanın çok sayıda alternatif yolunu keşfetmiş.

Merkezi borsalar yasakladı ve insanlar DeFi’ye akın etti. Bankalar kripto ile ilişkili şirketlere transferleri durdurdu ve OTC masalarının kullanımında paylama yaşandı. Bu dijital çağda Çin hükümetinin yasaklarının delinmemesi imkansız görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar