X

Son Dakika: G20 Koordinatörü Kripto Para Baskılarına Direniyor!

01:19
19 Mart 2018

Yaptığı bankacılık ve piyasa düzenlemeleriyle bilinen Finansal İstikrar Kurulu (FSB) başkanı Mike Carney G20 öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Carney kurulun bundan sonra yeni yasalar çıkarmak yerine mevcut yasaları değerlendirme politikası izleyeceğini kaydetti. Aynı zamanda G20 ülkeleri için geçerli finansal düzenlemeleri koordine eden FSB, G20 ülkelerinin kripto para baskısına direniyor. G20 ülkeleri kripto paraların düzenlenmesi konusunda ısrarcı tavrını sürdürürken FSB buna karşı çıkıyor.

Uluslararası arenada kripto para kazanı kaynamaya devam ediyor.. Her geçen gün kripto para düzenleme kervanına yeni bir ülke katılırken çatı kurumlarda da büyük bir hareketlilik yaşanıyor. G20 ülkelerine bir nevi koordinatörlük yapan Finansal İstikrar Kurulu da G20 yaklaşırken sessizliğini bozdu. Kurul adına konuşan Mike Carney, büyüme çağında olmasına rağmen kripto para sektörünün küresel GSYİH’nin %1’ine bile tekabül etmediğine dikkati çekti ve bu alandaki boşlukların kapanması için uluslararası koordinasyonun daha sıkı olması gerektiğini vurguladı.

FSB başkanı Mark Carney, 19 – 20 Mart’ta Buenos Aires’te toplanacak G20 ülkelerinin merkez bankaları ve maliye bakanlarına gönderdiği mektupta “FSB’nin ilk değerlendirmesi, kripto varlıkların şimdilik küresel finansın istikrarı için herhangi bir tehlike teşkil etmediği yönündedir” ifadesini kullandı.

Aynı zamanda Bank of England’ın da yöneticisi konumundaki Carney’in FSB’deki ve bankadaki görevi gelecek yıl sona eriyor. Carney yerini alacak kişiye, FSB’nin yeni standartlar belirlemek yerine mevcut yasa ve kuralları gözden geçireceğini işaret etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Trump’tan başkanlık emri

ABD başkanı Donalp Trump geçtiğimiz yıl ülkede kamusal borç vermeyi artırmak adına, finansal düzenleyicilere kriz sonrası bankacılık ve türev reformlarında yavaşlamaya gitme emri vermişti. Bu gelişme diğer ülkelerdeki düzenleyici kurumları epey endişelendirdi. Zira ABD’li düzenleyicilerin küresel düzenleme konusunda uzun süredir isteksiz olduğu biliniyor ve söz konusu kurumlar ABD’li düzenleyicilerin uluslararası işbirliğine sırtını tamamen döneceğinden korkmaya başladı. Mike Carney ise FSB’nin daha açık, disiplin ve verimli bir şekilde çalışacağını  ve bu yönde politikalar izleyeceğini belirtiyor.

Carney’in açıklamaları piyasada olumlu bir hava yarattı. Haberin yayına girdiği sırada btc fiyatı 8100 dolar seviyelerine fırladı. Öte yandan G20’de kripto paraların ana gündem maddesi olacağı ve toplantıdan kripto paralarla ilgili önemli kararların çıkacağı pek çok kaynak tarafından dile getiriliyor. Önemli gelişmeleri CoinTürk okurlarıyla paylaşmaya devam edeceğiz..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar