X


Son Dakika: Bu Altcoin Az Önce RugPull Yaptı! Yatırımcılar Tüm Parasını Kaybetti!

Neden her projeye yatırım yapmamalısınız? İşte cevabı tam olarak burada.
23:05
27 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para projelerinin her geçen gün artmasıyla rugpull vakaları da artıyor. Dolandırıcılar popüler isimlere reklam vererek ön satış vaadiyle sattıkları tokenlerle yatırımcıları mağdur ediyor. Bu olaylardan biri sadece dakikalar önce yaşandı.

Bu Altcoin RugPull Yaptı

CertiK tarafından 20 dakika önce projenin rugpull yaptığı bilgisi paylaşıldı. Yaklaşık 180 bin takipçisi olan CryptoCars tarafından duyurulan CCAR token rugpull yaparak tüm iletişim kanallarını kapattı.

Kripto odaklı siber güvenlik oluşumu CertiK tarafından duyurulan dolandırıcılık vakası yatırımcıları şok etti. Şimdilik kayıpların boyutu bilinmiyor. Son günlerde sık sık karşılaşılan bu dolandırıcılık vakalarına karşı yatırımcıların çok daha dikkatli olması gerekiyor. Özellikle anonim kimlikleri kullanarak proje ürettiğini söyleyen birçok dolandırıcı bulunuyor. Bunların son örneğini TIME token’de bugün yaşadık. Bir önceki haberimizi ziyaret ederek bunun detaylarına da ulaşabilirsiniz.

Altcoin Dolandırıcılarına Dikkat

Projenin ekibindeki isimleri aşağıda görüyorsunuz. İlerleyen süreçte farklı bir projede isimlerine denk gelmeniz halinde daha dikkatli davranmanız gerekir. Özellikle benzer isimlerle yeni rugpull denemelerini ilerleyen dönemde yeniden yapabilirler.

PancakeSwap gibi platformlarda bulunan CryptoCars (CCAR) ilk değil ve son olmayacak. Yatırım yapacağınız projeleri doğru seçmeniz bu tarz risklerden arınmanıza yardımcı olacaktır. Coin Türk olarak internet sitemizde proje araştırmalarında size yardımcı olabilecek çok sayıda içerik paylaştık. Bunlardan yararlanarak “daha detaylı araştırma nasıl yapılır” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Özellikle sosyal medya ve telegram gruplarında reklamı yapılan projelere para yatırmadan önce detaylı incelemesini yapmalısınız. Birçok fenomen sadece reklam bedelini alarak herhangi bir kripto para projesini takipçileriyle paylaşabilir. Hatta bu projelerde gizli ortalıkları da olabilir, sizin projeye soktuğunuz para dolandırıcıların ve reklam yapanların arasında bölüştürülür. Günün sonunda tek bir kaybeden olur, evet siz olursunuz. Tam da bu sebepten özellikle yeni projelere karşı temkinli yaklaşmanız gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar