X


Bu DeFi Altcoin’e Dikkat, Fiyatı Hızla Düştü! Kripto Para Dolandırıcısı Burada Yöneticiymiş!

Kripto para piyasaları risklidir ve yatırım yaptığınız projenin anonim yöneticileri birer melek olmayabilir. Gizli gerçek bugün ortaya çıktı!
22:50
27 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarının getirdiği anonim dünya aynı zamanda büyük riskler de doğuruyor. Kapatılan QuadrigaCX borsasının kurucu ortağının bu DeFi protokolünü idare ettiği düşünülüyor. Geçmişte yatırımcıları dolandırarak ortadan kaybolan pek çok isim anonim kimliklerine sığınarak DeFi alanında projeler üretiyor olabilir. İşte büyük risk ve olayın detayları!

Kripto Dolandırıcısı Burada Yöneticiymiş

Son zamanlarda ortaya çıkan iddialar, DeFi protokolü Wonderland‘in (TIME) kurucusunun, şu anda feshedilmiş olan QuadrigaCX borsasının kurucu ortağı olduğunu gösteriyor. Perşembe günü yayınlanan bir dizi Twitter gönderisinde, merkezi olmayan finans (DeFi) araştırmacısı zachxbt, görünüşe göre daha önce anonim olan QuadrigaCX kurucu ortağı Michael Patryn’in gerçek kimliğini ortaya çıkardı ve onu DeFi protokolü Wonderland’ın kurucusu @0xSifu olduğunu ortaya çıkardı.

Wonderland ve Abracadabra’nın kurucusu Daniele Sesta ile zachxbt arasındaki özel mesajların yayınlanmasının ardından Sesta, olaya bakış açısını tweetledi ve “@0xSifu hakkında hiçbir önyargım yok, o bir arkadaşım ve ailemin bir parçası oldu” dedi.

Sesta tarafından yazılan yakın tarihli bir blog, Sifu’nun kariyer geçmişinden sadece bir ay önce haberdar olduğunu, ancak ikinci şans ilkelerine dayanarak hazine yöneticisi olarak rolünü sürdürmeye karar verdiğini ortaya koyuyor. Ancak, bu sabah attığı tweetlere tepki olarak kamuoyunun hararetli haykırışlarının ardından Sesta, durumu düşünmek için bir dakika ayırdı ve şu sonuca vardı:

“Onaylanması için oylama yapılana kadar onun görevi bırakması gerektiğine karar verdim. Wonderland, hazinesini kimin yöneteceği konusunda söz sahibi, ben ya da Wonderland ekibinin geri kalanı değil”.

Bu DeFi Projesine Dikkat

Wonderland, Eylül 2020’de Avalanche ağında başlatılan Olympus DAO’nun bir çatalı olarak uzaya çıktı. Topluluk kendisini “kurbağa” olarak tanımlıyor, ancak merkezi olmayan rezerv para birimi protokolü henüz piyasada büyük sıçramalar yapmadı.

Web sitesindeki mevcut verilere göre, protokolün kilitli toplam değeri (TVL) 360 milyon dolar sahipken, yerel tokeni TIME sadece iki ay önceki tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse %97,5 ve Perşembe günü %30 düşüşle 355 dolara düştü. Yazı hazırlandığı sırada ise fiyat 400 dolar seviyelerinde bulunuyor. Dolandırıcı ismin ekipten kesin olarak ayrıldığı ise teyit edilemiyor.

QuadrigaCX Olayı

QuadrigaCX efsanesi, Aralık 2018’de Kanada merkezli kripto para borsasının kurucu ortağı Gerald Cotten’in zamansız vefatının ardından başladı. Takip eden günlerde, ekiple birlikte 145 milyon doları aşan müşteri fonlarının çalındığı ortaya çıktı. Takip eden yıllarda, tahmini 20.000 davacı ile borsa arasında devam eden bir yasal savaş başladı ve mütevelli firması Ernst & Young, 2020’nin sonlarında 171 milyon dolarlık taleple karşılaştırıldığında dağıtılacak yalnızca 29 dolarlık varlık olduğunu açıkladı.

Netflix bu konuda bir film bile yapıyor, yakında izleyebiliriz. Kimseye Güvenme ismiyle vizyona girecek film QuadrigaCX olayını detaylarıyla ele alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar