X


Son Dakika: Bitcoin Çakıldı, Altcoinler Kan Gölü! Fiyat Aniden Neden Düştü?

Kripto para piyasaları yeniden kan gölüne dördü. Piyasayı dakikalar içinde kana bulayan gelişme neydi?
01:22
21 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Gece yarısından sonra aniden 2000 dolar civarında düşen Bitcoin (BTC) yatırımcıları endişelendiriyor. Yarım saat içinde 40.959 dolar iğne atan fiyat çok sayıda marjin yatırımcının liq olarak para kaybetmesine sebep oldu. Peki Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin’in sert düşüşüyle birlikte altcoinlerin neredeyse tamamı kırmızıya döndü. NASDAQ, S&P500 ve DOWN günü %1 zararla kapatıyor. Borsalar pozitif açıldığı için kripto paraları da olumlu etkilemiş akşam üzerine yükselişle başlamıştık. Gelen yüklü satışlar borsaların kapanış saatiyle uyumlu ancak tüm bu piyasalardaki düşüşün henüz neden tetiklendiği bilinmiyor.

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 41.200 dolardan alıcı buluyor. Amerika borsalarını da negatife çeviren gelişmenin ne olduğu merak konusu, şimdilik Ukrayna ve Evergrande krizi dışında ciddi bir gündem bulunmuyor. Evergrande hakkında bir gelişme olmadığı kesin ve Ukrayna konusunda ajanslara düşen güncel bir bilgi bulunmuyor. Yüklü satışlar olumsuz bir gelişmeye istinaden değil, sadece fiyatı düşürmeye çalışan ayıların baskısıyla gelmiş de olabilir.

Bunlara ek olarak FED, CBDC konusunda raporunu yayınladı. Bunun piyasalara negatif etki etmeyeceğini biliyoruz. Geriye tek bir ihtimal kalıyor. ABD Hazine Bakanı’nın yaklaşık 1 saat önce yaptığı açıklamalar.

Peki Hazine Bakanı Yellen neler söyledi?

Enflasyon, ben de dahil olmak üzere çoğu ekonomistin beklediğinden daha fazla yükseldi. Enflasyonu Fed’in fiyat istikrarı yorumuyla tutarlı seviyelere indirmek umudumuz ve niyetimiz. Pandemiyi kontrol etmekte başarılı olursak, enflasyonun yıl boyunca düşmesini ve yıl sonuna kadar %2 civarında normal seviyelere dönmesini umuyorum. 12 aylık değişikliklerin %2’nin üzerinde kalmasını bekliyorum”.

Yukarıda Amerika borsalarının son durumlarını görüyorsunuz. Diğer önemli bir etken ise önümüzdeki hafta yapılacak FED toplantısı olabilir. Önümüzdeki hafta Çarşamba günü akşam Powell önemli açıklamalarda bulunacak.

Teknik tarafta ise yukarda görmüş olduğunuz dirence tepki olarak ani satış baskısının başladığını söyleyebiliriz.

Altcoinler Kan Gölü

Bitcoin’in sert düşüşüyle birlikte altcoinlerin neredeyse tamamı negatife döndü. Ethereum yeniden 3.000 dolar sınırına dayandı. Bitcoin’in akşam üzerinde başlayan yükselişi oldukça kısa sürdü. Gün içinde 43.500 dolar seviyelerine kadar ulaşan fiyat yeniden 41.000 dolarlı bölgeye geriledi.

Birkaç ay önce sektörün önde gelenleri volatilitenin artacağı ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiği hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Yaklaşık 11 haftadır düşüşüne devam eden Bitcoin bu açıklamaların ne denli haklı olduğunu da gösterdi. Özellikle kaldıraçlı işlemlere yönelen yatırımcıların bu dönemde daha da dikkatli olması ve stop bölgelerini iyi değerlendirmesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar