X


Son Dakika: Bitcoin (BTC) Neden Yükseliyor? Rothschild Desteği Ne Anlama Geliyor?

21:13
24 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Gün içinde 32.900 dolara kadar düşen Bitcoin (BTC) dakikalar içinde 35.500 doları aştı. En büyük kripto para biriminin yaşadığı bu ani yükselişte Rothschild desteğinin payı büyük, peki fiyatı uçuran gelişme neydi? Bitcoin (BTC) artık yükselişine devam edebilecek mi?

Rothschild ve Bitcoin (BTC)

Chicago merkezli Rothschild Investment akşam saatlerinde 93.521 adet GBTC aldığını duyurdu. Grayscale Bitcoin Trust alımı yapan şirket elindeki GBTC miktarını artırmış oldu. Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük Temmuz düşüşünde de Rothschild Investment, Grayscale Bitcoin Trust‘ın 103.059 hissesi satın almış ve sonrasında Bitcoin aylar içinde 69.000 dolara ulaşmıştı.

Birçok analist geldiğimiz seviyelerin önemli bir dip seviye olduğundan ve kurumsal talebin burada artacağından zaten bahsediyordu. Rothschild Investment aylar sonra yeniden dibi satın almış oldu. Yakın zamanda MicroStrategy ve diğer kurumsalların da yeni alım haberlerine şahit olabiliriz.

Bitcoin (BTC) Neden Yükseliyor?

Komplo teorilerinin baş aktörü, kahvehane köşelerinde dünyayı yöneten 5 aileden biri olarak anlatılan Rothschild’lere ait olan bir şirket yeniden Bitcoin alımı yaptı. Hisse senedi piyasaları ve diğer risk varlıkları günlerdir düşerken şirketin 93.521 adet GBTC hissesi alması piyasalarda bir mesaj olarak algılandı. FED faiz artırım beklentileri, Ukrayna ve Rusya gerilimi adeta unutulmuş gibi BTC fiyatı aniden 35.500 doların üzerine zıpladı.

Piyasaya dair önemli detaylar;

  • Bitcoin (BTC) Çarşamba günü akşam gelecek olan Powell açıklamalarını ve FED kararını daha şimdiden fiyatladı. Yaşanan düşüşün bu sebeple devam etmesi genel olarak beklenmiyor.
  • Ukrayna gerilimi hisse senedi piyasalarına ciddi darbe vurdu, FED bu toplantıda daha ılımlı açıklamalar yapmak zorunda kalabilir.
  • Hep söylenen “faiz artırımı risk piyasalarından kaçış getirir” mottosu bu sefer işe yaramayacak gibi görünüyor. Enflasyon %7 ve FED’in enflasyonun üzerinde bir faiz hedefi şimdilik bulunmuyor. Eğer 3 faiz artışı nihai olarak %7’yi geçen bir rakama ulaşmazsa tahvil alımlarının artması mantıklı olmayacaktır.
  • FED için 25 baz puanlık faiz artışları konuşuluyor. Yılda 5 faiz artırımı bile yapılsa rakam yine enflasyonun altında kalacak.
  • Onchain göstergeleri önemli bir dip yaptı. Bu dip Temmuz ayının ve hatta 2020 yılının da altında yani piyasa buradan geri dönecekse tüm şartlar müsait.

Elbette kripto para piyasaları risklidir ve beklentiler çoğu zaman gerçekleşmez.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar