X


Son Dakika: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) Kripto Para Uyarısı

BDDK'dan önemli kripto para bildirisi.
17:09
30 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalara gönderdiği bildiride kripto varlıklara karşı uyarılarda bulundu. BDDK’dan bankalara kripto para uyarısı gitti.

Bankalara Gönderilen Kripto Para Uyarısı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalara krediler ile edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına çıkarılmaya yönelik işlemlerin kullanımını engellemesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirten bir yazı gönderdi.

İlgili yazıda BDDK, tam olarak şu uyarılarda bulundu:

Bireysel ve tüzel tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından, bahse konu krediler ile edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerekli görülmektedir.

Türkiye ve Kripto Paralar

Ülkemizde görülen yüksek enflasyon ve hayat pahallılığı insanları güvenli bir liman olarak kripto paralara yönlendiriyor. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere yöneticiler, kurumlar ve organizasyonlar kripto para birimlerine karşı bir tavır takınıyor.

Avrupa ortalamasına göre kripto paralar ile en çok işlem yapan bölge Türkiye olarak biliniyor. 2.5 trilyon dolarlık bir piyasadan çekinen, istemeyen ve savaş açan tüm dünya ülkeleri kervanına katılmamak adına Türkiye, oldukça ince bir çizgide yer alıyor.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Dijital Lira çalışmalarını sürdürüyor. Henüz araştırma ekiplerinin oluşturulduğu Dijital Lira operasyonlarında potansiyel faydalar araştırılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar