X


Son Dakika: 7 Trilyonluk Şirketten Kripto Para Adımı!

7,5 trilyon dolar yöneten şirket nihayet kripto paralarla ilgili adımını atıyor.
13:20
25 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockworks kaynaklarına göre dev yatırım şirketlerinden biri kripto para konusunda önemli bir adım atacak. Son dakika olarak yayınlanan bilgi notuna göre Charles Schwab kripto odaklı spot ETF başlatmayı düşünüyor. Haberin de etkisiyle Bitcoin (BTC) 36.700 doların üzerine çıktı.

Dev Şirket Kriptoya Giriyor

Amerika merkezli Charles Schwab (Charles Schwab Corporation) hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine ticari bankacılık, varlık yönetimi ve danışmanlık hizmeti veriyor. Hali hazırda şirketin yönetimi altında 7,5 trilyon dolar bulunuyor.

Kripto paralar için spot ETF fikri yeni bulunmuş değil. Hali hazırda SEC’de onay bekleyen ve birçok kez ret yiyen ETF başvuruları bulunuyor. Kısa vadede bu başvuruların onaylanması pek mümkün görünmese de 7,5 trilyon dolar yöneten bir şirketin böyle bir niyet beyanında bulunması ve hatta yakın gelecekte resmi başvuru yapması son derece önemlidir. Kripto paraların ana akım tarafından kabulü ve yaygınlaşması böylesi dev firmaların desteğiyle devam edecek.

Bitcoin ve Kripto Para ETF

SEC Başkanı Gensler, MIT’de Bitcoin ve blockchain konusunda dersler vermiş konuya hakim biri ancak spot ETF onaylarını vermiyor. Bunun başlıca sebebi kripto para piyasalarındaki yüksek volatilitedir. Kurumsal yatırımcıların veya bireysel şekilde ETF yatırımı yapacak olan ABD vatandaşlarının zarar görmesini istemeyen SEC, şimdilik spot ETF fikrine sıcak bakmıyor.

Geçtiğimiz yıl Vadeli Bitcoin ETF’leri SEC tarafından onaylanmaya başladı. Bu durum Bitcoin fiyatının yeni ATH yapmasına ve 69.000 dolar seviyelerine ulaşmasına sebep oldu. Eğer ABD kapsamlı regülasyonlarını bu yıl içerisinde tamamlayabilirse en azından 12-18 ay içerisinde spot ETF onaylarının geldiğine de şahit olabiliriz.

Kurumsal varlık yöneticisi şirketler de böyle düşünüyor olacak ki, Fidelity dahil çok sayıda trilyon dolarlık şirketin bu alandaki açıklamalarına şahit oluyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar