X


Son 8 FED Toplantısında Bitcoin (BTC) Ne Tepki Verdi? Bu Toplantıda Neler Olabilir?

Geçtiğimiz yıl yapılan 8 toplantının detayları ve Bitcoin'in tepkisini tek tek ele aldık. FED kararına dakikalar kaldı, geçmiş tecrübelerden muhakkak faydalanın!
20:43
26 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasalarının yakından ilgilendiren FED toplantısı devam ediyor. Açıklamalar 22:00 sonrasında gelecek ve Coin Türk üzerinden canlı olarak gelişmeleri sizlerle paylaşacağız. Toplantının pozitif sonuçlanması ihtimali son 24 saatte ağır bastı ve Bitcoin (BTC) yeniden 38.000 doların üzerinde tutunmayı başarıyor. En büyük kripto para birimi yazı hazırlandığı sırada 38.337 dolardan alıcı buluyor.

Son 8 FED Toplantısında Bitcoin (BTC) Ne Tepki Verdi

Geçmiş toplantılarda Bitcoin’in verdiği tepkiler kripto para yatırımcılarına önemli fikirler verebilir. Bu yüzden geçtiğimiz yapılan 8 toplantıda Bitcoin’in tepkilerini sizlerle paylaşıyoruz.

26-27 Ocak Fed Toplantısı

FED 2021 yılının ilk toplantısında faizleri sabit tutmuştu. Bitcoin 32.000 dolar seviyelerindeyken gelen haber fiyatı ilerleyen saatlerde 37.700 dolara kadar çıkardı. Mart ayında kadar toplantı olmadı ve Bitcoin ikinci toplantıya kadar 60.000 dolar sınırına dayandı. Bugün yapılacak toplantı ile aynı dönem, benzer fiyatlar, ne diyelim umarız tekrarı olur.

16-17 Mart Fed Toplantısı

Fiyat bu toplantıda 60.000 dolarlı seviyelerden 53.000 dolar bölgesine düşmüştü. Nisan toplantısına kadar 48.000 doları gören Bitcoin (BTC) ciddi kayıp yaşadı. FED bu toplantıda da faizleri sabit bıraktı. 120 milyar dolarlık varlık alımlarının devam edeceği açıklamaları yapıldı. Elbette bu günlerde enflasyon %2’nin altındaydı ve FED büyüme tahminlerini 3,2’ye çıkarmıştı.

27-28 Nisan Fed Toplantısı

Günlük grafikte Mart toplantısından sonra 64.000 dolara dayanan Bitcoin fiyatı Nisan toplantısından önce yeniden 48.000 dolar bandına düştü. FED açıklamaları öncesinde yükselen fiyat açıklama geldiğinde 56.000 dolar bandındaydı. Bu toplantıda oy birliği ile faizler sabit tutuldu. Enflasyondaki yükselişin geçici faktörlerden dolayı olduğu söylemleri daha da arttı. Fakat 2022 Ocak ayına geldiğimizde enflasyon %7’ye dayanacaktı.

15-17 Haziran Fed Toplantısı

Nisan toplantısından sonra fiyat 29.000 dolarlara kadar düştü. Elbette Mayıs ayında başlayan Elon Musk ve Çin FUD’u bu düşüşte büyük paya sahipti. 17 Haziran FED açıklamasına kadar 40.000 doların üzerine toparlanan fiyat yeniden 35.000 doların altına düştü. Bu toplantıda da faizler sabit tutulmuştu. Powell açıklamasında, “Ekonomiye güçlü destek sağlamaya devam edeceğiz. Ekonomide toparlanma tamamlanmadı, riskler devam ediyor” tarzında cümleler kurmuştu. Bu toplantıda 2023 yılı sonuna kadar 2 faiz artışı yapılabileceği söylendi. Geldiğimiz noktada ise FED 2022 yılı içinde asgari 3 faiz artışı hedefliyor.

27-28 Temmuz Fed Toplantısı

Toplantı öncesinde fiyat toparlanmaya başlamıştı. Zaten dip yapan Bitcoin artık geri dönüş sinyalleri verecekti. Fiyat toplantı öncesinde 40.000 dolarlı bölgeyi ziyaret etti ve sonrasında yeniden 37.000 dolar bölgesine gevşedi. Ancak Eylül toplantısına kadar 52.000 dolar seviyeleri yeniden aşıldı. Temmuz ayında The Bitcoin World etkinliğinde Elon Musk iyi bir performans gösterdi hakkını yememek lazım. Bu toplantıda da FED “Ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor” açıklamasını yaparak faizleri sabit tutmuştu. Toplantı sonrası %2 enflasyon beklentisi yine dillendiriliyordu.

21-22 Eylül Fed Toplantısı

Bu toplantıya kadar fiyat önemli bir dip yaptı. Bitcoin 40.000 dolar seviyelerine kadar indi ancak açıklamalarla 44.000 dolara çıkıldı. Kasım ayına kadar 64.000 dolarlık bölge yeniden aşıldı. FED bu toplantıda da faizleri sabit tutacağını açıklamıştı.

2-3 Kasım Fed Toplantısı

Bitcoin bu toplantı döneminde kırmızıydı. Fakat fiyat günler sonra yeni ATH yaptı. Açıklamalarda 60.000 dolara dokunan Bitcoin (BTC) 2022 yılının son zirvesine hazırlanıyordu. Bu toplantıda ise varlık alımlarının 15 milyar dolar azaltılacağı açıklandı ve faizler sabit tutuldu.

14-15 Aralık Fed Toplantısı

Bir önceki ve 2021 yılının son toplantısıydı. Bitcoin toplantı öncesi ciddi kayıp yaşamıştı, fiyat 45.000 doların bir miktar üzerinde bulunuyordu. Açıklamalarla düştü ve yeniden yükseldi. Birkaç gün sonra toplantı döneminde iğne attığı bölgeyi yeniden ziyaret etti. O toplantıdan bugüne genel olarak düşmeye devam ediyor. Toplantılarda genellikle short ve long pozisyon sahipleri aynı anda likit edildi. Bu yüzden bugün yapılacak toplantıda da fiyat volatilitesinin artabileceğini unutmayın. Son toplantıda da faizler sabit tutulmuş ancak 2022 yılı için faiz artırım söylemleri kuvvetlenmişti. FOMC tutanaklarında bunun detayları yazıyordu ve fiyat Ocak ayında tam da bu sebepten sert biçimde düştü.

Grafikte görmek isteyenler için yukarda tarih bazlı fiyat hareketleri bulunuyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar