X


Son Dakika: Elon Musk’ın Şirketi Tesla, Bilançosunu Açıklandı! Bitcoin (BTC) Detayı!

Elon Musk Bitcoin sattı mı? Bilanço açıklandı işte detaylar.
00:08
27 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yıl bilançosuna Bitcoin (BTC) ekleyen Elon Musk’ın şirketi Tesla bilançosunu açıkladı. En büyük kripto para yatırımcıları arasında yer alan Elon Musk, çevresel endişeler sebebiyle Bitcoin ile araç satışını askıya almış BTC fiyatının çakılmasına sebep olmuştu. Peki Elon Musk son çeyrekte Bitcoin sattı mı? Elindeki Bitcoin’lerden zararı var mı?

Tesla Bilançosu Açıklandı!

Dünyanın en zengin iş adamı Elon Musk’ın şirketi Tesla seansın sona ermesiyle birlikte bilançosunu açıkladı.  Bilançosunda yaklaşık 1 yıldır Bitcoin tutan Tesla hakkında açıklanan mali veriler son derece önemli. Şirket 31.000 dolar ile 32.000 dolar arasında maliyetle 48.000 adet Bitcoin almıştı. Yani yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde BTC maliyeti bulunuyor. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde Bitcoin’den %10 kazanç elde eden şirketin son 3 ayda Bitcoin satıp satmadığı ise merak konusuydu.

Wall Street analistlerinin rapora dair beklentileri şunlardı:

Kazanç (düzeltilmiş): Refinitiv başına beklenen (hisse başına) 2,36 ABD doları

Gelir: Refinitiv başına 16,57 milyar dolar bekleniyor

Rapor, son yılların en önemli teknoloji kazanç sezonunun ortasında geliyor. Nasdaq, 2008’den bu yana en kötü Ocak ayını yaşadı, çünkü birçok yatırımcı yüksek büyüme gösteren teknoloji hisselerini satmaya başladı. 2021’de Tesla, 499.647 adetlik teslimatlarda ilk yıllık karını bildirdiği 2020 yılına göre %87 artışla 936.172 araç teslim etti. 2021 teslimatları dördüncü çeyrekte 308.600 elektrikli aracı içeriyordu. (Teslimler, Tesla tarafından bildirilen satışlara en yakın tahmindir.) CEO Elon Musk ve diğer yöneticilerin, şirketin uzun süredir ertelenen ağır hizmet tipi Yarı kamyonu, deneysel Cybertruck kamyoneti ve sürücüsüz araç sistemleri ve 25.000 dolarlık kompakt otomobil planları hakkında bir ilerleme güncellemesi vermesi bekleniyordu.

Rapor: Tesla ve Bitcoin (BTC) Detayı

Tesla’nın son kazanç çağrısından bu yana şirket, Ocak 2022’de bazı araç dışı satın alımlar için kripto para birimini, (Dogecoin‘i) kabul etmeye başladı. Bundan sonra ve geçen hafta Bitcoin fiyatında keskin bir düşüş yaşadı. Tesla bilançosundaki kripto varlıkların değeri analistler tarafından merak ediliyordu. Şirket bilançosuna göre herhangi bir Bitcoin satışı olmadı (31 Aralık dahil bu tarihe kadar) ve ek alım da yapılmadı. Şirketin 69.000 dolar zirvesinde herhangi bir kar satışı yapmamış olması gayet olumlu bir gelişmedir. Elon Musk elindeki 1,5 milyar doları aşan BTC’yi hodl ediyor.

FED açıklamalarıyla negatife dönen Bitcoin fiyatı için herhangi bir satış gelişmesi tam bir kıyım olurdu. Bitcoin bilançonun açıklanmasıyla birlikte 37.100 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar