reklamı kapat
  • BTC  :  35.548,33 ₺
  • ETH  :  2.141,66 ₺
  • BCH  :  4.039,42 ₺
  • XRP  :  2,60 ₺
  • NGC  :  2,83 ₺
  • BTC 35.548,33
  • ETH 2.141,66
  • BCH 4.039,42

Singapur Bankası Dijital Para Testini Tamamladı

21 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Ülkedeki yetkililerce yapılan açıklamaya göre Singapur merkez bankası bankalar arası ödemelerin odak noktası olduğu dağıtık defter testini tamamladı.

Singapur Parasal Kurumunun daha önce yaptığı açıklamayla Kasım’da teste başladıklarını; R3 bankalar konsorsiyumu ve aralarında Development Bank of Singapore (Singapur Gelişim Bankası), HSBC, Bank of America ve JPMorgan’ın da olduğu söylenen bir grup üye banka ile ortak çalıştıklarını duyurmuştu. Banka yaptığı açıklamada amaçlarının “bankalar arası ödeme sistemi için Singapur dolarının dijital temsilini yaratmak” olduğunu belirtmişti. Kurum yetkilileri yapılan test hakkında daha kapsayıcı bir rapor yayınlayacaklarını ifade etse de kesin bir tarih vermekten kaçındı.

Singapur Parasal Kurumu, dağıtımlı defter (blockchain) teknolojisiyle ilk testten öğrendiklerini kullanıp daha fazla ve kapsamlı testler yapacaklarını vurguladı:

MAS olarak planımız bankalar arası ödemeler projesinden öğrendiğimiz dersleri çalışıp 2 yan proje yapmak. Singapur Borsası SGX’in yönettiği ilk projenin amacı Dağıtımlı Defter Teknolojisi (DLT) aracılığıyla sabit getirili menkul kıymetler değiş-tokuşu ve ödeme döngüsünü daha efektif hale getirmek. İkinci projenin amacı ise merkez bankasının dijital parasını kullanarak ülkeler arası ödemeleri yürütmek için yeni çözümler geliştirmek.”

Açıklamanın devamında, planlanan ikinci testin bir parçası olarak, dağıtımlı defter teknolojisini nihai olarak sözü edilen işlemleri yönetme amacıyla kullanarak Singapur’un ödeme sistemini başka ülkelerin sistemlerine bağlamak için tartışmaların çoktan başladığına yer verildi.

Konuya dair dikkat çeken bir diğer husus da kurumun finansal teknoloji baş sorumlusu Sopnendu Mohanty’nin yaptığı açıklama:

Bazı kurumlar bu işbirliğinden (projeden) esinlenerek şimdiden yeni projeler yapmaya başladılar. Menkul kıymetler ödemeleri ve ülkeler arası ödemeler için test uygulamaları geliştirmeyi amaçladığımız projemizin sonraki adımlarını dört gözle bekliyoruz.”

loading...