Sıcak Gelişme: Kritik ABD Verileri Geldi! Bitcoin Neden Düştü?

Bitcoin son 15 dakikalık mumda aniden yükselip düştü. Bunun sebebi neydi? Fed Aralık ayında ne yapacak?
16:59
1 Aralık 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dün Powell tarafından yapılan açıklamalar gerekli şartlar sağlanırsa daha ağır adımlara işaret ediyordu. Ancak 50bp artıştan vazgeçilmiyor. En azından 2023 yılında piyasaların rahat bir nefes alabilmesi için faiz artışlarının durması veya seyrek yapılması şart. Peki Fed’in izlediği ve bugün açıklanan veriler bize neler söylüyor?

Kripto Paraları İlgilendiren Veriler

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 17.020 dolardan alıcı buluyor. Verilerin açıklanmasının ardından 17.300 dolara kadar yükselen fiyat 15 dakikalık mumda 16.970 dolara kadar indi. Fed’in yakından izlediği çekirdek kişisel tüketim harcamaları aylık bazda 0,2 oranında arttı. Beklenti 0,3 olsa da yıllık beklenti %5,2’ye çekildi. Enflasyonun zirveye yapmamış olabileceğine işaret eden bu veri Fed’in bir süre daha sert adımlar atmasına neden olabilir mi? Diğer önemli bir veri ise açıklanan işsizlik başvurularıydı. Beklentinin 10.000 altında kalan bu veri 225.000 olarak açıklandı. Fed daha düşük enflasyon için harcamaların daralmasını ve işsizliğin kontrollü biçimde artmasını bekliyor.

Bitcoin fiyatı 17:00 itibariyle 17.100 dolara doğru toparlanıyor. Kritik 17.000 dolar direncinin ilerleyen saatlerde destek olarak korunmaya devam edilmesi önemli. Ancak daha da önemli olan önümüzdeki Fed toplantısına kadar gelecek veriler ve Fed’in bunlara göre nasıl pozisyon alacağıdır.

Aralık Ayı Fed Toplantısı

Dün Powell, son gelen enflasyon verisinin sevindirici olduğunu ancak daha fazla ikna edici veri görmeye ihtiyaçlarını vurguladı. Bugün gelen harcama ve işsizlik verileri halen enflasyonun yönünü tam anlamıyla aşağıya çevirmiş olmadığını gösteriyor. Ancak son birkaç günde Fed üyeleri tarafından yapılan açıklamalar hızlı faiz artışlarının piyasa tarafından halen fiyatlanmaya devam edildiği yönündeydi. Yani Powell bugün harika gelmeyen verilere rağmen 50bp artışla aralık ayını daha güvercin açıklamalarla geçiştirebilir. Çünkü 2023 için artık yüksek sesle dillendirilen bir resesyon riski var ve Fed üyelerinin bir kısmı açık biçimde bu tehlikeye karşı uyanık olmaları gerektiğini söylüyor.

Peki o halde Aralık ayında bizi bekleyen en önemli gelişmelere çok kısa göz atalım.

  • 17:30 (bugün) Fed/Bowman Konuşacak.
  • 2 Aralık ABD İşsizlik Oranı, ABD Tarım Dışı İstihdam ve Saatlik Kazançlar
  • 9 Aralık ABD ÜFE
  • 13 Aralık ABD TÜFE (Tüketici Enflasyonu)
  • 14 Aralık Fed Toplantısı, Faiz Kararı ve Powell konuşması.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar