X


Sıcak Gelişme: Altcoinler Neden Düşüyor?

Powell konuştu kripto para piyasaları yeniden düşüşe geçti. Altcoin yatırımcılarını daha fazla volatilite bekliyor olabilir.
21:38
17 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 29.650 dolardan alıcı buluyor ve altcoinler çok daha ciddi kayıplar yaşıyor. Düşüşün temelinde Powell tarafından yapılan açıklamalar var. Bugün tüm kripto para yatırımcıları akşam 21:00’da WSJ yayınına çıkacak olan Powell’a odaklanmıştı. Açıklamaları canlı olarak paylaştık.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin enteresan şekilde düşüşüne devam ediyor. Enteresan olan kısmı DXY’nin düşüyor olması. ABD borsaları ve kripto paraları gevşeyen dolar endeksine rağmen değer kaybediyor. FED Başkanı açıklamaları için, ilgili habere sitemizden ulaşabilirsiniz. Powell’ın konuşması 21:40 itibariyle bitti Bitcoin 29.640 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Kripto para piyasalarındaki yoğun korku, Terra UST ile ilgili yapılacak açıklamalarla ilgiliydi. Ancak Powell, konuşmasında kripto paralara yer vermedi.

Ağırlıklı olarak enflasyonun yüksek olduğuna değinerek ellerindeki tüm araçlarla bunu düşürmeye odaklanacaklarını söyledi.

Altcoinler Yükselir Mi?

Önümüzdeki ay yapılacak toplantıda 50 baz puan artışın masa olduğu söylendi. Yıl sonuna kadar faizi istedikleri seviyeye getireceklerini söyleyen Powell, piyasaları baskılamaya devam edecek. Öte yandan bugün SEC Başkanı Gensler, Terra UST çöküşüne değinerek kripto paraların son derece riskli olduğunu söyledi. Yatırımcıları korumak için çok daha acil adımlar atılması gerektiğini söyleyen Gensler, geçtiğimiz günlerde de ülkedeki düzenleyicilerin kripto piyasalarıyla alakalı yetkilerini belirleyen bir taslak üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Terra eğer kurtarma planına sadık kalarak mağdurların zararını büyük ölçüde telafi edemezse son yaşanan olayın düzenleyiciler tarafından daha fazla kullanılması olası. Üstelik bazı ABD vatandaşlarının LUNA işlem çiftini doğru zamanda kaldırmadığı için borsalara dava açtığı biliniyor. Terra kurucusu Do Kwon Güney Kore’de bulunuyor. Ancak ülkedeki mağdurları göz önünde bulundurduğumuzda SEC’in soruşturma başlatmaması için hiçbir sebep yok.

ÜFE verileri Powell’ın daha ılımlı bir konuşma yapma ihtimalini akıllara getirmişti. Ancak bu olmadı, bundan sonraki süreçte altcoinlerde farklı haber akışlarına bağlı olarak daha fazla düşüş görmemiz olasıdır. Mayıs ayının sonuna doğru, Haziran ayında gelecek faiz artışının piyasalarda uygulayacağı baskıyı da göz önünde bulundururken yatırımcıların artan volatiliteye karşı hazırlıklı olması gerekiyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar