• BTC  :  41.115,87 ₺
  • ETH  :  3.550,12 ₺
  • BCH  :  5.723,06 ₺
  • XRP  :  4,31 ₺
  • BTC 41.115,87 ₺
  • ETH 3.550,12 ₺
  • BCH 5.723,06 ₺

SegWit İlk Olarak Litecoin’de Denenebilir

5 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin ölçeklenmeye giderken tartışmalar ve çözüm önerileri bitmek bilmiyor. Bitcoin camiası iki çözüm önerisi, Segregated Witness (Ayrılmış Tanık) ve Bitcoin Unlimited (Bitcoin Sınırsız) arasında gidip gelirken yeni bir gelişme daha yaşandı: çözüm önerilerinden Segregated Witness’ın ilk denemesi litecoin üzerinde yapılabilir.

Litecoinblockhalf.com‘da yayımlanan verilere göre Segregated Witness (SegWit) yükseltmesinin aktive edilmesini işaret eden litecoin ağının yüzdesi, dün itibariyle yazılımı çalıştıran node ve madencilerin yüzde 58.33’üne ulaşarak rekor seviyeleri gördü.

Rakamlar büyük bir değişimin gerçekleştiğinin göstergesi. Öyle ki, ağ tarihinin kaydını tutan cihazların geçen hafta yalnızca yüzde 25’i aktivasyonu işaret ediyordu. Artışın büyük bir kısmı, büyük madencilik havuzu F2Pool’dan kaynaklanıyor. Peki F2Pool ne kadar büyük ki bu denli devasa bir etki yapabiliyor? Litecoinpool.org sitesindeki verilere göre F2Pool şu anda litecoin ağını oluşturan hash gücünün üçte birinden fazlasını üretiyor.

Rakamlar etkileyici bir yukarı yönlü hareket olduğunu gösterse dahi teklifin kabul edilmesi için SegWit’in hâlâ daha yüzde 75 ağ desteğine ihtiyacı var. Bu rakamın bitcoin’deki karşılığı ise yüzde 20 daha fazla. Yani bitcoin’deki eşik yüzde 95. Bu farktan ötürü pek çok farklı kişiye göre litecoin, doğmakta olan yazılımda potansiyel olarak saklı bulunan olası bug’ların ve kırgınlıkların fark edilebilmesi için bir nevi “bataklık” işlevi görebilir.

İlk olarak 2015 Aralıkta teklif edilen SegWit, oldukça akilane bir yolla verilerin ağda depolanma şeklini değiştirerek bitcoin blockchain’in işlem kapasitesini artırmayı amaçlıyor. Ancak bitcoin kullanıcılarının bir kısmının alternatif çözümler diretmesi yüzünden SegWit tartışılır hale gelmiş ve bulanıklaşmış durumda.

ETİKETLER
loading...