New Jersey’deki Bitcoin Madencilik Dolandırıcılığı Davasında Yeni Gelişme

07:35
5 Nisan 2017
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir bitcoin madencilik şirketinin yatırımcılarının açtığı federal davada, aylar süren sessizlikten sonra nihayet gelişme kaydedildi.

Olayın en başına gidelim. 2014 yılının ortalarında Lab Rat Data Processing (Veri İşleme) yatırımcıları, şirketin madencilik faaliyetlerine ve şirketin sahibi Zachary Dailey’e sözleşme ihlali, yanlış beyan ve dolandırıcılık sebeplerinden ötürü dava açtı. Sayıları toplamda 10’u bulan davacılar, toplamda 2 bin bitcoin (haberin yayına girdiği an itibariyle 2 milyon dolardan fazla) kaybı olduklarını iddia etti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri bölge hakimi Joseph Rodriguez’in New Jersey mahkemesinin davayla alakalı yargı yetkisine sahip olup olmadığını sormasıyla dava çıkmaza girdi.

New Jersey Law Journal’in (hukuk dergisi) o zamanki haberine göre Rogriguez Lab Rat’ın sattığı madencilik kontratlarının, davacılar tarafından iddia edildiği gibi ‘tahvil’ olarak tayin edilip edilmediği sorusu üzerine yoğunlaştı. Rodriguez bunun yanı sıra sanıklar tarafından davanın reddedilmesi yönünde yapılan teklifi geri çevirdi.

Mahkemenin yeni kararı ise yıllar alan legal arayışta ilerleme kaydedildiğini işaret ediyor.

Joseph Rodriguez 30 Martta yaptığı açıklamada, davacıların, mahkemenin konuyla alakalı yargılama yetkisi olduğuna dair başarılı bir savunma yaptıklarını belirterek davacılardan yana tavır takındı.

Rodriguez şunları yazdı:

“Teklif edilen ikinci şikayet dosyasına eklenen detaylar ve çizelgede ortaya koyulan iddialar ışığında mahkeme, ‘vatandaşlıkla’ alakalı hüküm yetkisi olduğu konusunda tatminkardır ve yasa değişikliğine gerek yoktur.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar