X


SEC’in Bir Sonraki Hedefinde Kim Var?

SEC ICO'larla mücadelesini sürdürüyor.
11:00
3 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonuı SEC, ICO projeleriyle savaşmaya devam ediyor ve SEC’ten üst düzey bir yetkili bu yıl başlarında onlarca davanın beklemede olduğunu açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde SEC’in Floyd Mayweather’la DJ Khaled’e ceza kestiğini Coin Türk okurlarıyla paylaşmıştık. Öyle görünüyor ki SEC’in bir sonraki hedefinde ICO’ları tanıtan sosyal medya influencer’ları var.

Yazarlar, YouTube fenomenleri, kripto para değerlendirme platformları, haber kanalları ve daha pek çok birey ve kuruluş SEC’in hedefinde olabilir. Şayet bu kişilerin ICO projelerinden tanıtım karşılığında para aldığı ve bu paranın miktarını takipçileriyle paylaşmadığı anlaşılırsa SEC devreye girebilir. Zira SEC’ten konuyla ilgili şu açıklama yapılmıştı:

Menkul kıymet niteliğindeki sanal bir token’ı veya coin’i tanıtan herhangi bir kişi – ünlü veya değil – tanıtımı karşılığında aldığı bedelin miktarını, kapsamını ve türünü açıklamak zorundadır.

Açıklamada aksi bir durumun dolandırıcılık faaliyeti olduğu ima ediliyor. SEC geçtiğimiz günlerde bu açıklamasına ek olarak şu açıklamayı yaptı:

Yatırımcılar sosyal medya platformlarında verilen yatırım tavsiyelerine şüpheyle yaklaşmalıdır ve ünlülerin işin içinde yer almasına bağlı kararlar almamalıdır. Sosyal medya influenceer’ları genellikle ücretli çalışan reklamcılardır, yatırım uzmanları değil. Ve öne çıkardıkları menkul kıymetler – geleneksel sertifikalarla ve Blockchain üzerinde basılmalarından bağımsız olarak dolandırıcılık faaliyeti olabilir.

Şayet bir ünlü ödeme aldıktan sonra bir ICO’yu açık bir şekilde tanıtıyorsa, o ICO SEC tarafından menkul kıymet olarak değerlendiriliyor. O ünlünin de menkul kıymet düzenlemelerini ihlal ettiğine hükmedilebiliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER