X


SEC’ten Floyd Mayweather’a Ceza

Son günlerin 'popüler' kurumu SEC iki ünlüye ICO tanıtımı için ceza kesti.
13:00
30 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC, boks efsanesi Floyd Mayweather’ı ve müzik sanatçısı DJ Khaled’i yasa dışı bir şekilde ICO tanıtımı yaptıkları için cezalandırdı.

İki ünlü, hiç şüphesiz ki en sükseli ICO reklamcılarındandı. Sosyal medya hesapları üzerinden kripto para ‘pump’layan ikili, bazı zamanlarda postlarında – ki bu postların bir kısmı yasa dışı menkul kıymetler tekliflerini kapsıyordu – bunların ücretli reklamdan ibaret olduğunu açıklamadı.

Resmi olarak bulguları kabul etmese veya reddetmese de iki ünlü SEC’e haksız şekilde kazandıkları parayı, para cezasını ve faizleri ödemeyi kabul etti. Bunun yanı sıra Floyd Mayweather 3 yıl, DJ Khaled ise 2 yıl boyunca menkul kıymetleri tanıtmaktan sakınmayı kabul etti.

SEC Yaptırım Birimi direktörlerinden Steven Peikin konuya ilişkin şöyle konuştu:

Yatırımcılar sosyal medya platformlarında verilen yatırım tavsiyelerine şüpheyle yaklaşmalıdır ve ünlülerin işin içinde yer almasına bağlı kararlar almamalıdır. Sosyal medya influencer’ları genellikle ücretli çalışan reklamcılardır, yatırım uzmanları değil. Ve öne çıkardıkları menkul kıymetler – geleneksel sertifikalarla ve Blockchain üzerinde basılmalarından bağımsız olarak – dolandırıcılık faaliyeti olabilir.

Mayweather ve Khaled’in ismi aynı zamanda Centra Tech ICO davasında geçiyor ve ikili burada da ICO’sunun tanıtımını yapmakla itham ediliyor. Centra Tech ICO’su için bir mahkeme “yasa dışı menkul kıymet teklifi” hükmünde bulunmuş ve ICO’nun kurucuları SEC tarafından dolandırıcılık gerekçesiyle cezalandırılmıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar