X


Bitcoin Ayı Piyasasına Meydan Okuyor, 2018 İşlem Hacmi Ne Kadar Oldu?

12:00
3 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu yılın sona ermesine halen birkaç hafta kalmış olsa da Bitcoin’in (BTC) yıl boyunca kaydettiği toplam işlem hacmi çoktan 2 trilyon doları aştı. Birçok ülkedeki BTC işlem hacimlerinde rekor seviyeli artışların yaşandığı görülüyor. Bu veriler kullanıcıların Bitcoin’i daha fazla benimsediği anlamına gelebilir.

Lider kripto paranın senelik işlem hacmine ilişkin kaydedilen bu veriler, Bitcoin’i sürekli eleştiri yağmuruna tutan kişilere verilebilecek güzel bir cevap niteliğinde. Satoshi Capital Research isimli bir araştırma şirketine göre BTC’nin 2018 yılı boyunca işleme alınan tüm pozisyonlarının toplam değeri 2.2 trilyon dolara ulaştı.

Bu yıl boyunca elde edilen işlem hacmi oranı geçtiğimiz yılki 870 milyar dolarlık toplam işlem hacminden bir hayli fazla. Araştırma şirketinin ifade ettiği rakamlara göre BTC işlem hacminde %61 oranında artış gerçekleştiği görülüyor. Ancak 2017 yılında gerçekleşen büyümenin bu yılki büyüme oranını geride bıraktığını da ifade etmek gerekiyor. Geçtiğimiz yıl BTC’ye yönelik tüm pozisyonların işlem hacmi %96 oranında yükselmişti.

Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan ödeme platformu MasterCard’ın 2018 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal verileri içeren bir rapor yayımladı. Bu verilere göre yıl boyunca 4,4 trilyon dolarlık işlem hacminin kaydedildiği ortaya çıkıyor. Dünyadaki ikinci en büyük ödeme platformu MasterCard yıl boyunca günlük ortalama 12 milyar dolar değerinde işleme olanak sağlamış.

Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık bir yıldır ayı trendinin etkisinde işlem gören BTC’nin bu duruma rağmen MasterCard’ın işlem kapasitesinin yarısına ulaştığı söylenebilir. Bilindiği üzere Bitcoin yıl boyunca yaklaşık %70 oranında değer kaybetmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar