X


“Bitcoin Cash’le İlgili Ciddi Sorunlar Var”

Bitcoin Cash'in altyapı gelişimlerine katkıda bulunan bir geliştirici BCH geliştiricisi Bitcoin ABC'yi eleştirdi.
13:00
3 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto para topluluğu tarafından yaygın kullanılan blog sitesi Medium.com’da _unwriter adında daha önceden Bitcoin Cash altyapısında çalışmış bir geliştirici, Bitcoin Cash geliştiricisi Bitcoin ABC hakkında ciddi iddialarda bulundu.

Birkaç paragraf yazı ile birlikte _unwriter şunların altını çizdi:

• Bitcoin Cash ABC hard fork için acele ederek, sonucunda geri alınamaz hatalar yaptı.

• Bitcoin ölçeklendirilebilmesi ve güvenli olması ile ön plana çıkıyor. Geliştiriciye göre bunlara sahip olmayan Blockchain’e “Gerçek Bitcoin” yakıştırması yapılamaz.

• Bitcoin’in en büyük ve tek kripto para olması gerektiği yaklaşımı gelişimlerin en doğru yönlendiricisi olmalı

• Bitcoin ABC _unwriter’a göre geliştirilmesi mantıklı olmayan bir platform.

Geliştirmeleri “izin verilmeyen yenilikler” adı altında yok sayan bir projeye zamanımı ve kaynaklarımı harcamak istemiyorum. Örneğin yapılan bir geliştirmenin Bitcoin ABC tarafından yapılan bir güncellemeyle saf dışı edilmesi kabul edilecek şey değil.

Anonim geliştirici yazısına hiçbir diğer geliştiriciyle karşılaşmadığına ve onlardan etkilenmediğine dikkat çekerek başladı. Sadece gelişimlere odaklanmak isteyen geliştirici, Bitcoin’in ihtiyacı olan şeyin yapılmasıyla yargılanması gerektiğini ifade etti.

Bitcoin’in blok boyutları konusunda gelişimlerinin duraksamaya uğramasından sonra Bitcoin Cash’i seçtiğini belirten geliştirici, ilk başlarda gerçek Bitcoin’in Bitcoin Cash olduğunu savunarak geliştirmeye başladığını sözlerine ekledi. Şimdiye kadar apolitik kararlar ile ilerlemeye çalışsa da polemiklerin giderek kızışmasının her şeyi etkilemeye başladığını ifade etti:

Geçmişte Bitcoin Cash’i eleştirenler Bitcoin Cash geliştirmelerinin merkezi yapıldığından bahsederlerdi. Aslına bakarsanız “hash savaşlarına” kadar böyle bir durum yoktu. Şu anda Bitcoin Cash gelişimlerinde mutlak güç Bitcoin ABC olmuş durumda. ABC dışındaki herkes kestirilip atıldı. ABC diğer ekiplerle herhangi bir şeyi tartışmıyor bile, basitçe her istediği özelliği ekleyebiliyor. Bu Bitmain destekli ABC karteli yüksek derecede merkezi ve elinde sonunda başarısız olacak… Bitcoin ABC’nin sürekli yeni güncelleme yapması daha önce yaptıkları hatayı düzeltmeye çalışmalarından kaynaklanıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar