reklamı kapat

SEC Sahte ICO Kampanyası Düzenledi

17 Mayıs 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yatırımcıların dolandırıcı ICO’lara karşı bilinçli olmalarını sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak için bir ilke imza attı. Düzenleyici kuruluş sahte bir ICO düzenledi.

SEC tarafından geçtiğimiz çarşamba günü yapılan açıklamaya göre kurum HoweyCoin adı verilen sahte bir ICO başlatmıştı. HoweyCoin ICO’su gerçek olamayacak kadar iyi yatırım olanaklarına vadediyordu. Ayrıca ICO’nun ismi oldukça manidar. Bir menkul kıymetin ABD standartlarına uygun olup olmadığını tespit etmek için uygulanan “Howey Test” SEC’in esin kaynağı oldu..

HoweyCoin ICO’sunda sunulan teklifi cazip bularak bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar SEC’in eğitim araçlarına yönlendirildi. Bu araçlar kullanıcıları dolandırıcı nitelikteki token satışlarına karşı bilgilendirmek ve korumak için tasarlandı.

HoweyCoin web sayfasında her ICO’da olduğu gibi projeye yönelik çeşitli bilgilere yer verildi. Bilgilere göre HoweyCoin seyahat sektöründe karşılaşılan birtakım sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Sitede bu konuya yönelik şu ifadeler geçiyor:

En gelişmiş kripto teknolojiden faydalanan HoweyCoin, seyahat etmek isteyen kullanıcılara herhangi bir kısıtlama olmadan token satın alma fırsatı sunuyor. Ayrıca kullanıcılar bu token’lerle alım, satım ve işlem yapabiliyor. Kullanıcılar HoweyCoin’ler karşılığında seyahat satın alabilecek ya da yatırımlarını devlet destekli bir şekilde işleme alabilecek.

ICO’nun web sayfasında bulunan bilgiler yatırımcılara yüzde bir ila iki oranında getiri vadeden ve HODL tavsiyesi veren ifadelerle devam ediyor. Dolandırıcılığa yönelik oluşturulan token satışlarının genelinde bu tür ifadelerin yer aldığı biliniyor.

HoweyCoin’e özel white paper hazırlamayı da unutmayan SEC’in Yatırım Eğitimi ve Avukatlığı Ofisi başkanı Owen Donley, hazırladıkları sitenin düzmece bir token satış sitesinin sahip olduğu çoğu özelliği içerdiğini kaydetti. Donley:

Dolandırıcılar hızlı bir şekilde ilgi çekici bir web sayfası oluşturabiliyor ve yatırımcıları cezbedebilmek için bu sayfayı süslü ifadelerle dolduruyor. Ancak ne kadar titiz olurlarsa olsunlar; dolandırıcı siteler bazı noktalarda kendini ele veriyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.