X


SEC, Hakimin Ponzi Şeması İle İlgili Verdiği Karardan Memnun Değil

SEC, bir ponzi şeması hakkında verilen kararlardan memnun olmadığını ifade etti.
18:00
9 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yapılan son açıklamalara göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir ponzi dolandırıcılığı olayının (Renwick Haddow) henüz doğru şekilde çözülmediğine inanıyor.

Renwick Haddow

Hakim Lorna G. Schofield, SEC’in getirdiği Renwick Haddow dolandırıcılık olayına ilişkin davanın kapanması kararını verdi. Ancak Amerika Birleşik Devletleri SEC, New York Güney Bölge Mahkemesi hakiminin Renwick Haddow aleyhindeki davaya ilişkin kararından memnun görünmüyor.

Yapılan son açıklamalara göre SEC bahsi geçen dolandırıcılık davasının yeniden açılmasını talep ediyor. Çünkü uygulanması gereken para cezalarının ve diğer cezaların uygulanmadığını savunuyor.

Bunların yanında Haddow, çok sayıda yüksek profilli şema ile tanınıyor. Ancak Bar Works olarak bilinen ABD merkezli işletme büyük olasılıkla en iyi bilinenlerden biri…  Proje, esas olarak NYC ve San Francisco dahil olmak üzere birçok Amerikan kentinde kullanılmayan restoran ve barlara sahte yatırımlar sattı. Ayrıca İstanbul’da da geçici bir ofisi vardı.

Öte yandan bu program, milyonlarca dirhem kaybettiğini iddia eden 100’den fazla BAE yatırımcısını dolandırdı.

SEC’in İsteği

SEC başlangıçta birkaç sahte operasyon nedeniyle Haddow aleyhine dava açmıştı. Mahkemenin davanın kapanması gerektiğine karar vermesinin ardından SEC, Hakim Lorna G. Schofield’a davayı yeniden açmasını talep eden mektuplar ve istekler gönderdi.

SEC’ göre eğer gereken para cezası uygulanırsa iki senaryo gerçekleşebilir: Birincisi, tarafların parasal zararları karşılanabilecek. İkincisi ise bu kara SEC’e parasal zararların karşılanması konusunda harekete geçmek için öncülük edecek. 

Bunların yanında ponzi şeması terimini sıklıkla duyuyoruz ve bu sebeple birçok kişinin tutuklandığına şahit olduk. OneCoin belki de bunlardan en önemlisiydi ve  son detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar