X


Sberbank Rus Blockchain Konsorsiyumuna Katılmayı Düşünüyor

18:00
5 Eylül 2016

Rusya’nın en büyük finansal kuruluşlarından biri olan Sberbank’ta blockchain teknolojisi üzerine çalışmalar yapmak üzere yola çıkmış olan önemli bankaların konsorsiyumuna katılma tartışmaları alevlendi.

Nisan ayında oluşturulduğu duyurulan konsorsiyumu dev Rus ödeme firması Qiwi ve uluslararası danışmanlık firması Accenture yönetiyor. Devlete ait haber ajansı TASS’a göre konsorsiyuma katıldığı söylenen bankalar arasında B&N Bank, MDM Bank, Tinkoff Bank ve Khanty-Mansiysk Bank yer alıyor. Sberbank başkanı German Gref geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada konsorsiyuma katılma planlarının henüz çıkış aşamasında olduğunu kaydetti:

“Katılım fikrimizi şu aralar Merkez Bankası’yla tartışıyoruz. Merkez Bankası ve diğer katılımcı bankalar onay verirse kesinlikle konsorsiyuma katılacağız. Yani diyebilirim ki an itibariyle görüşmelerimiz aktif olarak sürüyor.”

Bu gelişme aynı zamanda Rus merkezli finansal firmaların blockchain teknolojisine yönelik planlarına daha fazla odaklanmaya başladıkları bir zamana denk geliyor.

Örneği Qiwi beş yıl gibi bir süre içerisinde blockhain temelli ödeme sistemine geçebileceklerini açıkladı. Onun dışında Rusya’nın tek merkezi kayıt kuruluşu olan NSD, işlemlerinde kullanmak üzere blockchain uygulamalarını test ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar