X


İzi Bulunamayan Para Birimi Monero’nun Fiyatı Çılgınca Yükseliyor

00:44
6 Eylül 2016

 

Monero’nun değeri 2 hafta içinde 2.47 dolardan 14 dolara fırladı.

Online ilaç satıcılarının daha fazla anonimite sağladığı için kullanmaya başladığı Monero’nun fiyatı çoğu darknet piyasasının Monero’yu ödeme aracı olarak kabul etmeye başladığını açıklamasıyla birlikte birdenbire yükseldi.

Ani artışın tek sebebinin Monero’nun darknette kabul edilmeye başlaması olup olmadığı net değil. Ancak yasa dışı ilaç alışverişinin 2013’ten beri 3’e katlandığı şeklinde yapılan haberlere bakılırsa bunun önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Kripto paraya artan ilgi Bitcoin cüzdan şirketlerinin ilgisini de çekmeye başladı. Örneğin Bitwala Monero’yu kabul edilen Altcoinler ve Kripto Paralar listesine eklendiğini ve müşterilerin Monero’nun fatura ödemek, uluslararası banka transferi yapmak ve ön ödemeli kart doldurmak için kullanılabileceğini açıkladı.

Güvenli, gizli ve izi bulunamayan bir para birimi olma hedefiyle 2014 yılında yola çıkan ve halihazırda yedi core geliştiricisi tarafından yönetilen Monero ile Bitcoin’in temel farkı; gönderici, alıcı ve miktar bilgilerini tamamen saklaması olarak gösteriliyor.

Bir diğer deyişle, Monero kullanıcılarına tüm işlemlerinde tam gizlilik vaat ediyor. Bunun yanı sıra Monero Bitcoin’den farklı olarak alıcı ve göndereni öğrenmek için blockchain üzerinden işlemlere geri bakılmasının mümkün olmayacağı şeklinde yazılmış CryptoNote protokolü üzerinde çalışıyor.

Fiyat artışı için bir diğer etkenin de Bitcoin kullanımının yasallaştırılma faaliyetlerinin artmasıyla dikkatin diğer kripto paralara kayması olarak gösterilebilir.

mon

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar