X


Bitcoin Fiyatı Bundan Sonra Nasıl Seyredecek?

18:00
2 Eylül 2016

Bitcoin fiyatı açısından görece sakin bir yaz geçirdik. Bitcoin’in değeri Brexit’le birlikte arttı, uzun süredir beklenen madencilik ödül yarılanmasıyla inişe geçti ve Bitfinex’in hacklenmesiyle tepetaklak oldu. O zamandan Eylül başına kadar da 550 ila 660 dolar arasında seyreden değerler gördük.

Bu yılki tarihi volatiliteyi göz önünde bulunduran analistler bitcoin’deki değer değişimini tetikleyecek bir sonraki “büyük olay” üzerine tartışmalara başladı bile. Sonbahara girilirken analistler bitcoin fiyatının tekrar yükseleceğine veya 2015’teki düşük değerlere döneceğine dair çeşitli beyanlarda bulundu. Bu olaylardan bazılarına bakalım:

Bunlardan en revaçta olanı hisse senedi ve emtia tutmaya yarayan bir yatırım aracı olan döviz-takaslı fon (ETF). Analistler SolidX Bitcoin Trust’ı ve Winklevoss Bitcoin Trust’ı kabul edilirse bitcoin camiasında bir dönüm noktası yaşanacağını düşünüyor; çünkü ETF’lerle yetkili katılımcılar gerçek bitcoin varlıklarına bağlı olarak hisse oluşturabilecek. Bu da yeni likidite için potansiyel bir katalizör demek.

bitcoin-nedir_646x340Bir diğer olası fiyat artırıcı etken ise “boyut” tartışmasına çözüm getirilmesi. Şu anda blockchain’deki blok boyutu 1 MB olduğu için ağın işleyebileceği işlemlerin sayısı kısıtlanmış durumda. Henüz blok boyutunu değiştirmeye yönelik ortak bir mutabakata varılabilmiş de değil. Bunun için SegWit başta olmak üzere çeşitli atılımlar bulunuyor. Analistlere göre ise blok boyutu değiştirilse dahi bunun fiyata etkisi kısa süreli olacak.

Yatırımcı ve girişimci Vinny Lingham, yarılanma sonrası baskıların bitcoin değerine en büyük etkiyi yapacağına inanıyor. Lingham, yarılanmanın etkisini yeni yeni göstereceğini ve bitcoin fiyatının aniden yükselebileceğini düşünüyor.

Son olarak, bazı analistlere göre ise bitcoin’in fiyatı küresel finansal sistemin istikrarına göre şekillenecek. Zira bitcoin’e zaman zaman artan ilginin veya bitcoin’in değer artışının şu ana kadar kısmen finans piyasasındaki istikrarsızlıklardan kaynaklandığı biliniyor. Buna Brexit’in yanı sıra Yunanistan ve Kıbrıs’taki ekonomik kriz döneminde şahit olmuştuk. Bundan sonra da dünya ekonomisindeki istikrarsızlıkların yatırımcıların ilgisini “güvenli liman” olan bitcoin’e çekeceği ve bunun bitcoin’in değerinin artmasına yol açacağı su götürmez bir gerçek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar