X


Son Dakika: Satoshi’ye Ait Olduğu Düşünülen 2009 Başlarında Oluşturulan Bir Adresten Bitcoin Hareket Etti

Satoshi Nakamoto ortaya çıktı mı?
18:26
20 Mayıs 2020

Kripto para yatırımcıları için inanması zor bir gelişme gibi gözükse de bunun birkaç saat önce gerçekleştiği görülüyor. 9 Şubat 2009 tarihinde oluşturulan bu adresten (17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh) 40 BTC farklı bir adrese gönderildi. Bu adres Bitcoin‘in ortaya çıktığı ilk 30 gün içerisinde yaratılmış. Bu da adresin direkt olarak Satoshi Nakamoto’ya ait olabileceği söylentisinin yayılmasını sağladı.

Satoshi Nakamoto Sonunda Ortaya Çıktı Mı?

Blockchain.com tarafından da doğrulanan transfer kaydına göre işlem resmen gerçekleştirildi. İlgili kripto para cüzdanının 11 yıl boyunca bir kere bile kullanılmadığı ve sadece o tarihlerdeki blok ödülü olan 50 BTC’ye sahip olduğu görülüyor. 50 BTC’lik blok ödülünün 3655. bloktan elde edildiği görülüyor.

Bu da ilgili kişinin BTC ağında ilk madencilik yapanlardan birisi olduğunu gösteriyor. Satoshi Nakamoto hala gizemini korusa da bu işlemin direkt olarak Satoshi’nin kendisine veya yakın çevresinden birisine ait olduğu düşünülüyor.

Peki bu işlemin Satoshi’ye ait olması ne kadar olası? Aslında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin.org üzerinde yaptığı yorumlara ve o tarihlerde kazılan bloklara bakılarak Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık olarak 1 milyon adetten fazla BTC’ye sahip olduğu biliniyor. Blockchain.com verilerine göre ise şu an o yıllarda açılan ve içerisinde 1 milyon adet BTC bulunduran bir cüzdan yok.

Yani Bitcoin’in mucidi sahip olduğu BTC’leri farklı hesaplara bölmüş de olabilir. Bu da 40 BTC’lik bu işlemin gerçekten de Satoshi’ye ait olabileceğini düşündürüyor. Ancak bu konuda bir kesinlik bulunmuyor. BTC fiyatı ise bu haberden sonra sert bir düşüş yaşadı ve bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 9.500 dolar altına indi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar