X


“Satoshi Nakamoto Tek Bir Kişi”

Satoshi’nin kim olduğunu gizemini korumaya devam ederken, bu konudaki iddialar da her geçen gün artıyor…
16:00
18 Mayıs 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğu daha ilk günlerden beri merak konusu ve popülerliğini hiç yitirmedi. Özellikle Satoshi Nakamoto’nun kimliği tartışmaları, Craig Wright’ın iddialarının ardından daha da alevlenmiş durumda. Hepimizin bildiği gibi Wright herhangi bir delil sunmadan 2016 yılında Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmiş ve gündemde oldukça büyük tartışmalara yol açmıştı.

U.today’in haberine göre Consensus konferansı sırasında konuşan Blockstream CEO’su Adam Back, bu konu hakkında söz söyleyen son isim oldu. Back konuşması esnasında, Satoshi’nin bir grup insan değil bir birey olduğunu iddia etti.

Yalnız Bir Mucit

Satoshi Nakamoto’nun kimliğiyle ilgili sayısız teori var. Ancak son açıklamalarından sonra Back’in bunlardan “Whitepaper’ı yazan tek bir kişi” teorisine katıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Back’e göre, Satoshi Nakamoto’nun tek bir kişi olması, neden hala Bitcoin’i icat eden kişinin kim olduğunun ortaya çıkarılmadığını büyük ölçüde açıklıyor. Çünkü Back, bir grup insan içine girdiğinde sır saklamanın çok zor olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca Blockstream CEO’su, Satoshi’nin tek bir kişi olduğu iddiasını desteklemek için whitepaper’da kullanılan “kodlama ve yazma stilindeki sürekliliğin” de altını çiziyor ve Crypto Finder’a yaptığı açıklamalarda şunları dile getiriyor:

Bana sadece tek bir kişinin yapabileceği bir şey gibi geliyor.

İz Sürme Devam Ediyor

Daha önce ortaya çıkan haberlere göre John McAfee, Bitcoin’i yaratan kişinin kimliğini açıklayacağına söz vermişti. Ancak Amerika’ya iadesi söz konusu olunca bu sözünden dönmek zorunda kaldı.

Öte yandan Back’den farklı olarak McAfee, Satoshi’nin bir insan grubu olduğunu ancak whitepaper’ın tek bir kişi tarafından yazıldığını iddia etmişti.

Bunların yanında geçtiğimiz yıl bir grup Bitcoin meraklısı, Satoshi’nin kim olduğunu bulmak için yüksek profilli dedektifleri işe almak amacıyla bir kitle fonlaması başlattıklarını açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar