X


Son Zamanların En Tartışmalı İsmi: Craig Wright

12:00
8 Nisan 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Avustralyalı ünlü şifre bilimci Craig Wright geçtiğimiz hafta en çok konuşulan isimdi.

Craig Wright 2016 yılında herhangi bir sağlam delil sunmadan Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmişti. Wright kripto para topluluğunun en tanınmış kişileri tarafından sertçe eleştirildi. Wright ortaya kanıt koyamadı, yine de Wright’a inanlar ve destekleyenler bulunuyor. Wright aynı zamanda nChain kurucusu ve Bitcoin Cash topluluğunda yer alıyor.

Yakın zamanda Wright yine eleştiri oklarının hedefi oldu. Bu hafta başlarında Seoul’de düzenlenen Deconomy konferansında Ethereum kurucusu Vitalik Buterin mikrofonu aldı ve Wright’ın öne sürdüğü teknik argümanlara eleştiri yağdırdı. Buterin konuşmasını şöyle noktaladı:

‘’Saçma sapan iddialarda bulunuyor, resmen sahtekarlık. Neden konferansta sahtekarları konuşturuyorsunuz?’’

Buterin’in çıkışına bazıları alkış tuttu, bazıları tepki gösterdi. Wright’ı savunanlar oldu. Buterin’den sonra lightning network kurucularından Joseph Poon devreye girdi ve şunları ifade etti:

‘’Lightning network’ün whitepaper’ını ben yazdım. Fakat Wright’ın ne dediğini ben de anlamadım.’’

Ardından arka sıralardan bir ses duyuldu, konuşan Litecoin kurucusu Charlie Lee’di:

‘’Craig S Wright’ın yazdıkları ve konuşması neresinden bakarsanız bakın mantıksız. Zaten bu adam Satoshi de değil, sahtekar. Bence konuşmasın.’’

Görünen o ki Buterin’in yaktığı ateş giderek büyüdü. Profesör Emin Gün Sirer konu hakkında şöyle bir değerlendirmede bulundu:

”Şu anda Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Zcash geliştiricileri Craig Wright’ın teknik terimler kullanarak saçmaladığına dair hemfikir. Kripto para geliştiricileri hiç bu kadar birlik olarak görülmemişti.’’

Bitmeyen Kavga

Daha önceden Wright ve Bitcoin Cash ve Bitcoin ölçeklendirme savunucusu Peter Rizun arasında uzun süreli bir tartışma yaşandı. Rizen Wright’ın yazdığı whitepaper’ı ‘’bencil madencilik’’ olarak tanımladığı olgunun mümkün olmadığını söyleyerek eleştirmişti. 25 Mart’ta düzenlenen başka bir konferansta Rizun Wright’ın karşısına yine çıktı ve Wright’ı köşeye sıkıştırdı. Wright’ın onaylanmamış işlemler fikrinin uygulanabilir olmadığını öne sürdü ve projesinin ardından madencilik saldırıları olacağını savundu. Sirer tartışmayı katıldı ve Rizun’un görüşlerini destekledi. Sirer bundan sonra Wright’ın teknik işler yapan biri olarak ciddiye alınmaması gerektiğini ifade etti ve Wright’ın geçen sene sözünü verdiği yeni Bitcoin kodunu da yayınlamadığını sözlerine ekledi.

Kucaklayıcı Topluluk

Yine de Bitcoin Cash topluluğundan birçok kişi Wright’ı savunuyor. Wright Satoshi olsun olmasın bilinir bir kişi olması ve sermayesi sağlam startup’larıyla Bitcoin Cash’e katkı sağladığı düşünülüyor.  Bitcoin Cash için eleştirel makaleler yazan Jonald Fyookball durumu şöyle açıkladı:

‘’Evet, Wright Satoshi olmayabilir hatta bazı teknik sorunları da olabilir. Ancak Wright’ı ‘sahtekar’ olarak tanımlamak bence haksızlık olur. Ayrıca Bitcoin Cash’e yaptığı yatırımlar bana sahtekarlık gibi gelmiyor.’’

Joseph Poon Twitter’dan paylaştığı yazısında teknik topluluğun daha seviyeli olması gerektiğini belirtti. Yatırımcı Roger Ver Bitcoin geliştiricilerini bebek katili(?) olmakla suçlamıştı. Poon’a göre bu tarz uç yorumların yapılması ve dünyanın en iyi geliştiricileri arasında teknik dışı konuların konuşulması bütün ekosisteme zarar veriyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar