reklamı kapat

“Bitcoin’i Kimse Durduramaz”

9 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Ünlü kripto para girişimcisi Dave Chapman Bitcoin’e güveniyor. Chapman’a göre Bitcoin’deki dalgalı fiyat hareketlerinden ötürü panikleyen yatırımcılar uykusundan uyanıp Blockchain’i koklamalı.

Artan devlet baskısının doğal karşılanması gerektiğini düşünen Chapman Bitcoin’in geleceği konusunda internetin, Facebook’un ve Twitter’ın ilk kurulduğu zamanlarda gördüğü muameleyi hatırlatıyor.

“Herkes kripto kötü diye zırvalıyor, fakat bu zamanla insanların piyasaya yeni bir şey soktuğu herhangi bir zaman arasında hiçbir fark yok. Bitcoin yeni mi? Evet. Olgunlaşması gerekiyor mu? Evet. Düzenlenecek mi? Evet.”

2007 – 2012 yılları arasında Credit Suisse, Bear Stearns ve HSBC’te çalışan Dave Chapman 2008 kriziyle birlikte geleneksel finans sektöründen soğumuş: “Sektörün nasıl işlediğini görünce birazcık güvenim kırıldı.”

2013 yılında kurduğu borsayla kripto para sektörüne adımını atan Avustralyalı girişimci her geçen sektörde yeni bir şey deniyor. Kendini “kurumsal mülteci” olarak tanımlayan esprili Avustralyalının uzun vadede sanal paralara ve blockchain’e güveni tam. Chapman Bitcoin’deki merkezsizlik ilkesinden övgüyle bahsediyor.

“Bitcoin’de beni büyüleyen ilk şey merkezi bir otoritenin olmayışıydı. Bu, kimsenin onu durduramayacağı anlamına geliyor. Bankalar durduramaz. Bir diktatör durduramaz. Anne babalarımız durduramaz.”

“Günlük fiyatlara takılmayın”

Chapman’in BTC için yıl sonu fiyat tahmini 100 bin dolar.

“Ağustos 2017’de (BTC 4 bin dolarken) yıl sonu için 5 haneli fiyat tahmininde bulunduğumda insanlar manyak olduğumu düşündü. Hatta bazıları benimle alay etti, ama hiç sorun değil!”

Chapman gündelik fiyatlara gereğinden fazla önem veren yatırımcılara yönelik şu sözleri kaydetti:

“Benim için fiyat BTC’nin en önemsiz kısmı. Yapılacak uygulamalar ve BTC’nin geleneksel finansa hiç katılmamış insanlar için ifade ettiği anlam beni daha çok heyecanlandırıyor. Fiyata takılıp kalırsak büyük resmi unuturuz.”

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.