Satacak Mı Stake Mi Edecek: Lido DAO İkilemde

Lido'nun arkasındaki organizasyon, hazinesindeki 30 milyon dolarlık Ether'i (ETH) satması mı yoksa stake etmesi mi gerektiğini tartışıyor.
13:10
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük Ethereum stake havuzu olan Lido’nun arkasındaki merkezi olmayan otonom organizasyon, hazinesindeki 30 milyon dolarlık Ether’i (ETH) satması mı yoksa stake etmesi mi gerektiğini tartışıyor.

Satacak Mı Stake Mi Edecek?

DAO’nun finans birimi Steakhouse Financial tarafından 14 Şubat’ta dört seçeneği değerlendiren bir teklif sunuldu; bunlardan biri ETH’nin bir kısmını ya da tamamını Lido Staked ETH (stETH) şeklinde Lido’da stake etmeyi teklif ediyor. Bir diğeri ise LidoDAO‘nun 20.304 ETH’sinin bir kısmını ya da tamamını bir stablecoin karşılığında satarak DAO’nun vadesini uzatmayı amaçlıyor.

Ethereum Vakfı’na göre teklif, ETH staking para çekme işlemlerinin yakında Ethereum’un bu yılın başlarında gerçekleşmesi beklenen Shanghai ve Capella yükseltmeleriyle etkinleştirileceği için geliyor.

ETH’yi, stake edilmiş ETH’ye dönüştürmek daha fazla protokol ödülü sağlayabilirken, DAO çok fazla stake etmenin ihtiyaç halinde elinde yeterli Ether bulunmaması riskini doğurabileceği konusunda temkinli davranıyor.

Öte yandan Steakhouse Financial, işletme giderleriyle ilgili olarak, ek gelirleri önceden güvence altına almak için Ether’i bir stablecoin ile değiştirmenin gerekli olabileceğini söyledi. Steakhouse Financial, LidoDAO‘nun mevcut girişlerinin ayda yaklaşık 1000 stETH olması sebebiyle DAO’nun, ETH fiyatına bağlı olarak ayda yaklaşık 1,3 milyon ila 1,5 milyon dolar kazandığını belirtti. Steakhouse Financial, bu rakamların tek başına “aylık işletme giderlerini karşılamak için yeterli” olması gerektiğini söyledi.

Karar Ne Olacak?

Bununla birlikte, piyasa koşullarında işletme giderlerinin artmasına neden olabilecek herhangi bir değişikliğe daha iyi hazırlanmak için fazla stETH’i bir stablecoin’e dönüştürmeye değip değmeyeceğini hala tartışıyorlar.

LidoDAO’dan bir iş geliştirme temsilcisi, stablecoin piyasasının mevcut durumundan özellikle heyecan duymadıklarını söyledi:

Tüm FUD ve söylentiler göz önüne alındığında, hem USDC teminatı nedeniyle DAI hem de USDC’nin kendisi, donmaları halinde potansiyel risk oluşturuyor. Bununla birlikte, LUSD’nin likiditesiyle ilgili sorunlarım var ve USDT’nin henüz kendi sorunları var.

Görünüşe göre LidoDAO üyelerinin çoğu, Aragon akıllı sözleşmesinde kilitli olan 20.304 ETH’nin bir kısmının kısmen satılması ve stake edilmesi taraftarı. Teklifler, stETH’nin kilitli toplam değerinin (TVL) 6 Şubat’tan 13 Şubat’a kadar %6,66 düşmesiyle geldi. On-chain ölçüm platformu DeFiLlama’ya göre, Lido’nun TVL’si şu anda 8,13 milyar dolar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar