reklamı kapat

Rusya’nın En Büyük İkinci Bankasının Başkanı Kripto Paralar Hakkında Ne Söyledi?

Rusya'nın en büyük ikinci bankası VTB'nin Genel Müdürü Andry Kostin'e göre kripto para madenciliği bir tür sahtekarlık.
6 Şubat 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Rusya’nın en büyük ikincisi bankası VTB’nin bir numaralı ismi Andrey Kostin kripto para madenciliğini sahtekarlığa benzetti. Teknoloji devi Yandex tarafından düzenlenen, öğrencilerin katıldığı bir konferansta konuşan Andrey Kostin şunları kaydetti:

Ben büyük bir kripto ruble savunucusu değilim. Bana göre bu, bir tür dolandırıcılık. Kripto para madenciliği yapmakla kalpazanlık yapmak aynı şey. İnsanlar, yükselişteyken ertesi günden itibaren her şeyi kripto paralarla satın alabileceğini düşünüyordu. Ancak bunun yakın gelecekte gerçekleşmesi mümkün değil.

Kripto Paralardaki Tehlike

Küresel finans sisteminin giderek şeffaflaşmasıyla offshore şirketlerin yok olduğuna değinen Kostin, öngörülebilir gelecekte kripto paraları büyük zorlukların beklediğini düşünüyor. Bunun yanı sıra Andry Kostin, tam bir bankacı gibi düşünerek kripto para sektörünün geleneksel piyasalar gibi düzenlenme şansı olmadığından yakınıyor. Ayrıca Kostin kripto paraların küresel finansal sistemde baskın hale gelmesinin tehlikeli olabileceğini savunuyor.

Her şeye rağmen VTB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Olga Dergunova, Andry Kostin ile aynı fikirde değil. Öyle ki geçtiğimiz yılın haziran ayında Olga Dergunova VTB’nin kripto paralarla çalışmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Olga Dergunova gelecekte kripto paralara itibari para birimleriyle aynı ilgiyi gösterebileceklerini belirtmişti.

Rusya ve Kripto Paralar

Cointelegraph’ın iddiasına göre Rusya’da kripto paralara yönelik talep her geçen gün artıyor. Ancak ülkede kripto paraların açıkça düzenlenmemiş olmaması nedeniyle bankaların eli kolu bağlı durumda. Geçtiğimiz yılın eylül ayında yapılan bir toplantıda VTB, Sberbank ve Alfa-Bank başta olmak üzere ülkede faaliyet gösteren birçok banka kripto paralarla ilgilendiklerini belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.