reklamı kapat

Bitfinex’e Dair Şüpheler Bitmek Bilmiyor

Bir analist Bitfinex'in battığını iddia etti.
6 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Finder raporuna göre Bitfinex’le alakalı yeni şüpheler ortaya çıktı. Borsada alışılmadık hareketlenmeler görüldü.

Bitfinex İflas Etti Mi?

29 Ocak’a kadar CryptoCapital (birçok borsayı tek bir platforma toplayan bir platform) bankacılık hizmeti sağlayan 5 internet sitesini listelemişti bu listede Bitfinex de vardı ancak Bitfinex listeden kaldırıldı. Tesadüf olabilir belki ama aynı zamanda CryptoMedication (bir kripto para analisti) Bitfinex’in iflas ettiğine dair makale yayımladı.

CryptoCapital’deki diğer 4 borsa da zor zamanlar geçiriyor. Örneğin Coinapult geçtiğimiz yıl 10 Aralık’ta “geçici” olduğu belirtilerek kapatıldı ancak halen açılmadı. Daha önce haberini sizlerle paylaştığımız QuadrigaCX’i CEO’su hayatını kaybedince soğuk cüzdan anahtarlarına ulaşılamadı. Cex.io işlemlere devam ediyor ancak para çekme sorunları yaşandığına dair raporlar bulunuyor.

Finder CryptoCapital’e bağlı bütün borsaların iflas ettiğini söylemenin çok zorlama olabileceğini belirtti. Yine de Bitfinex’in bir anda kaldırılması oldukça şüphe uyandırıcı çünkü Coinapult uzun süredir çalışmamasına rağmen halen sitede bulunuyor. Finder’a göre perde arkasında bir şeyler dönüyor. Fiat para çekme sistemleriyle ilgili sıkıntılar şüpheleri besliyor, üç kripto para borsası da aynı aracı bankayı kullanıyor. Finder araştırmayı şöyle noktalamış:

Bitfinex batmamış olsa bile ödemelerle bağlantılı bir sorun yaşadığı kesin. Bu durum fiat para birimiyle desteklenen Tether’a kötü yansıyabilir.

Bitfinex Araştırmaları

Bitfinex hakkında daha önce de farklı kurumlar tarafından araştırmalar ve incelemeler yapıldı. Bu girişimler genellikle Tether kullanılarak BTC fiyatının manipüle edildiği iddialarıyla gerçekleştirildi. Bazı raporlar Bitfinex’i aklarken bazıları iddiaları doğruluyordu. Ancak şimdiye kadar herhangi bir resmi kurum Bitfinex’i incelemedi. Bitfinex geçtiğimiz aylarda USD/USDT kaldıraçlı işlemlerine başlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.