Borsa CEO’su Kripto Paraları Mezara Götürdü!

Kanada'da bir borsanın CEO'su hayatını kaybedince kullanıcıların kripto paraları soğuk cüzdanlarda kilitli kaldı.
12:00
3 Şubat 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kanada’nın en büyük Bitcoin borsasında 190 milyon dolar değerinde kripto para borsa CEO’sunun ölümünün ardından soğuk cüzdanlarda kaldı.

Soğuk Cüzdanlar

Hayatını kaybeden QuadrigaCX CEO’su Gerald Cotten’ın eşi Jennifer Robertson cüzdanlara ulaşma imkanı olan tek kişinin Gerald olduğunu belirtti. Gerald’a 24 yaşında crohn hastalığı teşhisi kondu, Gerald 30 yaşında hayata gözlerini yumdu. Soğuk cüzdan anahtarları Gerald’ın dizüstü bilgisayarındaydı ancak güvenlik uzmanları anahtarlara ulaşamadı.

QadrigaCX müşterilerine bir nevi sigorta başvurusunda bulunduğunu iletti. 5 Şubat’ta borsanın duruşması yapılacak. Bağımsız üçüncü bir taraf gelişmeleri izleyecek. Borsa yaptığı açıklamada kripto paralara ulaşmak için ve likidite sağlayabilmek adına yaptıkları girişimlerin henüz olumlu sonuç vermediğini duyurdu. Duruşmadan sonra yeni güncellemelerin yapılacağı açıklandı. Eğer borsa kripto paralara ulaşamazsa her şeyini satmak zorunda kalacak. Yazılı açıklamalara göre şirket şimdiden birkaç teklif almış bulunuyor.

Merkezi Borsalar

Geçtiğimiz aylarda QadrigaCX’e göre daha küçük bir kripto para borsası olan Kanada merkezli MapleChange hack’lenmişti. Kanada’da genel olarak standartların oluşturulmamış olmasından dolayı ardı ardına olumsuz haberler alıyoruz. Ayrıca kripto paraların merkezsiz doğasının merkezi borsalarla uyuşmadığı uzun zamandır tartışılan bir konu. Geçmişte büyük borsaların hack’lenmesiyle piyasanın yara aldığına tanık olmuştuk. Her ne kadar bu durum insan hatalarından kaynaklanan ve kripto paraların zafiyeti olmayan durumlar olsa da kamu görüşünün olumsuz etkilendiği söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar