X


Ripple’ın (XRP) Düşüşü Bir Manipülasyon Olabilir Mi?

Ripple fiyatının düşmesi bir tür manipülasyonun sonucu olabilir mi? Altcoin'in fiyatının çizdiği tabloyu birlikte inceleyelim.
09:00
14 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paralar geçtiğimiz yılın sonlarında ulaştıkları zirve noktanın ardından sürekli bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün etkisiyle piyasadaki çoğu altcoin büyük oranlarda değer kaybetti. Ripple (XRP) de bu kriptolar arasında yer alıyor. XRP ocak ayından itibaren %90’ın üzerinde geriledi.

Uluslararası bazda gerçekleştirilen havale işlemleri için kullanılması planlanan XRP’ye yatırım yapan birçok yatırımcı, altcoin’in düşen fiyatının ardından yaptıkları yatırımın doğruluğunu sorgulamaya başladı. Ocak ayında fiyatını 3,82 dolara çıkararak tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan Ripple şimdilerde 0,281 dolardan işlem görüyor. Peki Ripple fiyatının bu denli düşmesi bir piyasa manipülasyonunun sonucu olabilir mi?

XRP düşüşünün başlangıcı

XRP fiyatının 3,82 dolara çıkmasına neden olan gelişmelerden birisi de hiç şüphesiz Coinbase haberleriydi. ABD merkezli kripto para borsasında listeleneceği yönünde haberlerin çıkmasıyla XRP fiyatı bir anda yükselmişti. Ancak planlar suya düşünce XRP fiyatı da gerilemeye başladı.

Üstelik tam da bu tartışmalar gündemi meşgul ederken bir darbe de SEC’ten geldi. O zamanlar bazı kullanıcılar XRP’nin bir menkul değer olduğunu iddia etmişti. Bu da Ripple’ın kayıt dışı menkul kıymet tekliflerini piyasaya sürdüğü anlamına gelecekti. İddialar yatırımcılar arasında bir korku atmosferi yaratınca XRP fiyatı düşmeye devam etti.

Olumsuz raporlar ve manipülasyon iddiası

XRP fiyatının önümüzdeki on yıl içerisinde 0,004 dolara dek düşeceği yönündeki raporlar da yatırımcıları tedirgin etmeyi başardı. Rapora göre XRP’nin fiyatını düşmesinin geçerli gerekçeleri bulunuyor. Ayrıca XRP’nin merkezi olduğu iddia edilen yapısının kripto paraların doğasına aykırı olduğu yönünde görüşler de bulunuyor.

Ripple’ın manipüle edildiği yönünde iddialarda bulunan bir Twitter kullanıcısı toplulukta geniş yankı uyandırdı. Paylaştığı ekran görüntüsüyle düşüncelerine yer veren kullanıcı XRP’nin belirli şekillerde manipülasyona maruz kaldığını belirtiyor.

Bazı kullanıcılara göreyse XRP şu sıralar değerinin oldukça altında bir fiyatla işlem görüyor. Bu kişilere göre XRP’nin düşmesinin en büyük suçlusu piyasaya hakim olan korku ortamı.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar