X


Ripple’ın Davayı Kazanma Şansı Yüksek Mi? Eski Bir SEC Yöneticisi Açıkladı!

Ripple’ın SEC davasını kazanma şansı yüksek olabilir.
08:12
5 Şubat 2021

Yakın tarihli bir röportajda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nda (SEC) eski bir yönetici olan Joseph A. Hall SEC’in Ripple’a karşı açtığı davayı kaybetmesinin iyi bir şey olduğunu dile getirdi.

SEC’in Davayı Kaybetmesi Neden İyi?

Ekim 2003 ile Haziran 2005 arasında SEC’de çalışan Hall, Başkan William H. Donaldson altında Politikadan Sorumlu Yönetici olarak görev yapıyordu ve burada Başkana “Komisyonun politika oluşturma ve uygulama faaliyetlerini yönetme” konusunda yardımcı oluyordu.

Bilindiği gibi 22 Aralık’ta SEC, hem bir şirket olarak Ripple’a hem de iki üst düzey yöneticisi CEO Brad Garlinghouse ve kurucu Chris Larsen’a dava açmıştı. SEC açtığı davada şirketin ve yöneticilerin kayıt dışı menkul kıymet sattığını ve bu şekilde kazanç elde ettiklerini savunmuştu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Hall konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, belirli bir kripto varlığın menkul kıymet olup olmadığına karar vermek için SEC’in Howey testinin çok yetersiz olduğunu şu sözlerle açıkladı:

Bir iPhone’un hangi dilde olduğunu büyük babanıza 2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra anlayacağı bir dilde açıklamaya çalıştığınızı düşünün. Savaş sonrası ortaya çıkan Howey testi kapsamında hangi dijital varlıkların menkul kıymet olduğunu tahmin etmek de böyle bir şey.

Düzenleyici Eksiklik Zarar Veriyor

ABD’deki bu düzenleyici eksiklerin kripto para ve Blockchain ekosistemine zarar verdiğini düşünen Hall, “Risk sermayesi topluluğunun dışında, şirketler, büyük yatırımcılar ve bankalar, teknolojiler için ciddi meblağlarda parayı riske atma konusunda anlaşılır bir şekilde çekingen davranıyorlar” sözlerini kullandı ve yasalara uyma konusunda ikilemde kaldıklarını savundu.

“XRP İle İlgili Her Şey Açıktı”

Hall, XRP davası ile ilgili yaptığı açıklamalarda William Hinman’ın Haziran 2018’de Yahoo Finance Tüm Piyasalar Zirvesi’ndeki konuşmasından örnekler verdi. Hinman o dönemde ETH’un bir menkul kıymet olarak piyasaya sürüldüğünü ve sonrasında işlerin değiştiğini dile getirmişti. Hall’e göre de XRP de aynı durumda olan bir varlık ve aslında başından beri XRP ile ilgili her şey açık seçik ortadaydı.

Bunlara ek olarak Hall’ın yaptığı başka bir açıklamaya göre XRP davasında sorulacak ilk soru “Neden Aralık 2020 öncesinde davayı açmadınız” olacak ve bu durum SEC’in davayı kaybetme riskini artırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar