X

Ripple’dan Bir İlk: XRP Fiyatı Bu Haber İle Yükselişe Geçti

XRP fiyatı bu haber ile yükseldi.
15:01
10 Kasım 2020

Dünyanın en büyük blockchain şirketlerinden birisi olan Ripple ve Ripple tarafından piyasaya sürülen XRP bugün oldukça ilginç ve beklenmeyen bir haber ile gündeme geldi. Ripple genellikle toplu olarak sattığı XRP fonları nedeniyle eleştirilip XRP fiyatını aşağı çekmekle suçlanırken bu sefer geri alım programı yaptığını açıkladı ve XRP fiyatına buna anında yükseliş ile yanıt verdi.

Ripple tarafından yapılan açıklamada geri alımın sağlıklı piyasaların desteklenmesi için gerçekleştirildiği ve fiyatını yükselterek XRP’ye yönelik ilgiyi de yükseltmek istedikleri vurgulandı. Ripple sözcüsü tarafından yapılan açıklamalara göre XRP geri alımları Ripple’ın yeni ürünü Line of Credit sayesinde önümüzdeki tarihlerde de sürebilir.

XRP Fiyatı Neden Yükseldi?

Line Of Credit, On-Demand-Liquidity ürününü kullanan kurumsal müşterilerin XRP tabanlı kredi alabilmesini veya verebilmesini sağlamakla beraber direkt olarak XRP fiyatına etki ediyor. ODL çözümü fon transferleri için XRP desteğinden faydalanırken Line of Credit ürününün yatırımcılara kredi vermek veya almak için daha fazla XRP aldırabileceği belirtilmekte.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ripple’ın üçüncü çeyrek satışlarında da ODL ile ilgili XRP satışlarının arttığı ve bunun Line of Credit ürünü sayesinde olduğu belirtilmişti. 2020 Swell konferansında duyurulan bu yeni ürün bir süre hiçbir gelişme ile anılmasa da Ripple’ın geri alım programı aslında Line of Credit ürününü “parlatmak” için yapılmış gibi gözüküyor.

xrp ripple

Ripple üçüncü çeyrekte 35,74 milyon dolarlık XRP’yi direkt olarak ODL müşterilerine sattı ve programlı bir satış olmasa da gelen talebe doğru 35 milyon dolar gibi miktara ulaşılması kesinlikle hem XRP yatırımcılarını hem de ekosistemi tedirgin ediyordu. Devamlı olarak satış baskısının olması birçok uzmana göre sürdürülebilir değildi.

Ancak blockchain devi üçüncü çeyrek raporunda 46 milyon dolarlık XRP satın aldığını açıklayarak bunu değiştirdi ve XRP yatırımcıları için olumlu bir adım atmış oldu. XRP/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 0,255 dolardan işlem görüyor ve haberin gelmesi ile beraber %4 artış elde edip 0,26 dolar seviyesinin de üstüne çıkmıştı. Ancak daha sonra Bitcoin fiyatında Koronavirüs aşısı nedeniyle yaşanan düşüş, XRP‘yi de aşağıya çekmeyi başarmış gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar