Filecoin Nedir?

Özet

  • FIL coin, bir depolama platformu olan Filecoin’in yerel kripto para birimidir.
15:04
10 Kasım 2020

Filecoin, “insanlığın en önemli bilgilerini depolamayı” amaçlayan merkezi olmayan bir depolama sistemidir. Proje, 2017’de ICO’sunda 205 milyon dolar topladı ve başlangıçta 2019 ortası için bir lansman tarihi planladı. Ancak daha sonra Filecoin ana ağının lansman tarihi, Ekim 2020’nin ortalarında olması beklenen 148.888 bloğuna kadar geri çekildi.

Filecoin açık bir protokoldür ve ağın katılımcıları tarafından yapılan taahhütleri, blok zincirinin yerel para birimi olan FIL kullanılarak yapılan işlemlerle kaydeden bir blok zinciri tarafından destekleniyor.

FIL Coin Nedir?

FIL coin, her ne kadar ICO’su 2017’de yapılmış olsa da 15 Ekim 2020 tarihinde piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Filecoin, kurumsal denetimden arınmış daha verimli ve güvenli bir web oluşturmak için eşler arası dağıtılmış bir ağ protokolü olan IPFS ile birleşiyor.

Filecoin platformunda isteyen herkes bir depolama sağlayıcısı olarak yer alabililiyor. Böylece işletmeler büyük rekabetçi bir piyasada kendilerine yer bulabiliyor.

Daha basit bir ifadeyle internette veri depolamak isteyenlerin buluşacağı bir yer olarak tasarlanan Filecoin platformu yapılan açıklamalara göre, verilerin zaman içinde doğru ve güvenli bir şekilde saklandığını kanıtlayacak şekilde inşa edildi.

Öte yandan Filecoin ağı, çok sayıda farklı depolama sağlayıcısı ve geliştiricisinden oluşuyor. Bu da sağlam ve güvenilir bir hizmet yaratıyor. Platform, küresel açık kaynaklı depolama imkanı sunuyor. Bu da platformun herkes tarafından oluşturulan ve sahip olunan bir ağ olarak nitelendirilmesini sağlıyor.

Ayrıca Filecoin’in kişilerin özel ihtiyaçlarına göre özelleştirildiği de ifade ediliyor. Böylece kullanıcılar erişim hızı ve maliyette ihtiyaçlarına uyacak stratejileri ayarlayabiliyor. Bunun yanında platform, araçlar, kitaplıklar, entegrasyonlar ve sağlayıcılardan oluşan hızla büyüyen bir ekosistem sunuyor.

Bunlara ek olarak Filecoin’in arkasındaki isimler de dikkat çekiyor. Filecoin, Interplanetary File System’i de yaratan Juan Benet tarafından kuruldu. Stanford Üniversitesi’nde okuyan Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi olan Benet, Mayıs 2014’te Protocol Labs’ı kurduktan sonra, hem IPFS hem de Filecoin ve diğer projeleri desteklemek amacıyla 2014 yazında Y Combinator’a katıldı.

Filecoin Yorum

Filecoin, verileri merkezi olmayan bir şekilde depolamayı amaçlıyor. Zaten bu sebeple de büyük ilgi çekiyor. Merkezileştirme sorunlarına eğilimli Amazon Web Services veya Cloudflare gibi bulut depolama şirketlerinden farklı olarak Filecoin, bir verinin konumunun bütünlüğünü korumak için merkezi olmayan doğasını kullanıyor. Dolayısıyla diğer depolama platformlarından ayrılıyor ve bu sebeple de geleceği olan bir proje olarak değerlendiriliyor.

Buna ek olarak Filecoin projesinin yerel kripto para birimi FIL coin’in piyasa sürüldükten sonra bir düşüş yaşaması ve sonrasında stabil devam etmesi de dikkat çekiyor. Çünkü projeye güvenen kişiler ileride FIL coin’in daha da değerlenmesini bekliyor.

Bu noktada yorumları daha iyi analiz edebilmek için güncel rakamlara ve mevcut rakamsal verilere bakmakta fayda olacaktır.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada 30,71 dolar ile işlem gören FIL coin, 971.420.412 USD piyasa hacmi ile piyasa değeri sıralamasında 24. sırada yer alıyor. Şu anda dolaşımda 31.632.877 adet FIL coin bulunuyor ve bu rakamın 2.000.000.000 FIL’e ulaşmasının hedeflendiği biliniyor.

Ayrıca FIL coin 15 Ekim 2020 tarihinde 131,86 dolar ile rekor kırarken 15 Ağustos 2019 tarihinde 1,83 dolar ile de dip seviyeyi gördü.

Filecoin Nasıl Alınır?

FIL coin Binance listelenmesi 15 Ekim 2020’de gerçekleşti. FIL coin Binance listelenmesinin ardından ismini bir kez daha duyurdu ve fiyat üzerinde de büyük bir etki görüldü. FIL coin 15 Ekim’de rekor fiyat seviyesine ulaştı. Listelemenin duyurulmasından ardından FIL/BTC, FIL/BNB, FIL/BUSD, FIL/USDT işlem çiftleri kullanıcı ile buluştu.

FIL coin satın almak isteyen kişiler dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar