reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
25 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Ripple, piyasadaki hareketliliğe ayak uydurarak haftaya güzel bir başlangıç yaptı. Ancak, pazar günü gelen satış baskısı, Ripple’ın yapmış olduğu bütün kar marjını geri aldı. Ripple haftayı, başladığı gibi 0.308$ seviyesinden kapatarak değerini korumuş oldu.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple, önceki hafta A düşen trendinin baskısı altındaydı. Pazartesi günü gelen alımlar ile A trendinin yukarı kırıldığını görüyoruz. Salı günü de devam eden alımlar fiyatı L2 (0,355$) seviyesine taşımış. Salı günü barının fitil kısmının uzun olması sebebiyle, L2 (0,355$) seviyesinden bir satış baskısı oluştuğunu yorumunu yapabiliriz. Nispeten yatay devam eden haftada, pazar günü, öncelikle alımlar artmış ve L2 (0,355$) seviyesi yeniden test edilmiş. Ardından gelen satış baskısı ise fiyatı maalesef haftanın açılış seviyesine getirmiş. Grafiğin hacim tarafında bu hafta bir miktar artış olduğunu söyleyebiliriz.


Grafiğin yakın planında, A trendinin kırılımını ve hafta içerisindeki flama formasyonu oluşumunu net olarak görüyoruz. Fakat flama formasyonu başarılı olamamış. Pazar günü gelen satışlar haftanın bütün primini geri almış. 0,312$ seviyesindeki yatay destek de aşağı kırılmış.

XRP/BTC paritesinde, sıkıntının devam ettiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta belirttiğim beyaz yatay destek, pazartesi günü güçlü bir duruş sergilemiş. Neticesinde salı günü yukarı yönlü sert bir hareket oluşmuş ve fiyat D1 düşen trendini test etmiş. Ancak burada oluşan satış baskısı barın sadece fitil olarak kapanmasına neden olmuş. Haftanın geri kanında baskının devam ettiğini söyleyebiliriz. Hafta kapanışında Y3 (7800Sat) yatay destek seviyesi test edilmiş. RSI grafiği tarafında, değerin aşırı satım bölgesine düştüğünü görüyoruz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, Bitcoin’in dolar karşısında değer kazanması neticesinde, bu hafta bir miktar prim üretti. Ancak bu prime bakarsanız Bitcoin’e nazaran daha az olduğunu göreceksiniz. Bunun da sebebi BTC yukarı yönlü hareket ederken, Ripple’ın Bitcoin karşısında değer kaybetmeye devam etmesidir. Bu sebepten ötürü XRP/BTC grafiğini son birkaç haftadır ayrıca önemsiyorum. Kaldı ki geçilemeyen D1 trendinin baskısını, bu hafta canlı olarak takip ettik. Netice itibari ile Y3 (7800Sat) seviyesini de görmüş olduk. Ancak şunu da belirtmek istiyorum ki, Ripple son birkaç haftadır ne zaman yukarı hareket etmek istese bir şekilde baskı görüyor ve hemen satış geliyor. Fitili uzun barlar oluşuyor. Sonuç olarak Ripple’ın piyasa yapıcısı, Ripple yatırımcısını ciddi manada yoruyor diye düşünüyorum.

Teknik grafiklere gelirsek; Dolar paritesinde kritik bir bölgede olduğumuzu söyleyebilirim. 0,312$ seviyesinin altında kalındığı sürece 0,285$ seviyesi gündeme gelecektir. 0,285$ seviyesinin altında ise durumun çok daha kötü hal alacağını değerlendiriyorum. Kısa vadede rahatlama olması için L2 (0,355$) seviyesinin üzerinde kapanış yapılmasına ihtiyacımız var.

XRP/BTC paritesinde, Y3 (7800Sat) önemli destek seviyemiz. Bu seviyenin güçlü kalması halinde D1 trendine doğru bir hamle olabileceğini düşünüyorum. Y3 (7800Sat) seviyesinin altında Y4 (6900Sat) seviyesi destek olarak gündeme gelecektir. Ayrıca grafiğe eklediğim uzun vadeli T1 yükselen trendinin takip edilmesinin faydalı olacağını değerlendiriyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 25.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.