X


Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
19 Kasım 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ripple, hafta açılışını 0,51$ seviyesinden yaptı. Hafta içerisinde gelen satış baskısı ile 0,41$ seviyesine kadar gerileyen Ripple, hafta ortasından itibaren yeniden atağa geçti ve hafta kapanışını aynı şekilde 0,51$ seviyesinden yaparak değerini korumuş oldu. Bitcoin’ in %12, Ethereum’ un %16,5 değer kaybettiği bir haftayı düşündüğümüzde, Ripple’ ın bu performansı ile tüm piyasadan pozitif ayrışması, yatırımcısının yüzünü güldürdü diyebiliriz. Hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Ripple’ ın haftaya yükseliş ile başladığını ancak FIBO2 0.5 (0,522$) seviyesinde baskı ile karşılaştığını görüyoruz. Salı gününün barı da baskı neticesinde FIBO2 0.5 (0,522$) seviyesini geçememiş ve kırmızı olarak kapanmış. Çarşamba gününe geldiğimizde ise piyasadaki baskının XRP’ ye etkisini net olarak görüyoruz. Bu baskı ile birlikte fiyat FIBO2 0.707(0,411$) seviyesine kadar düşmüş, ancak bu seviyeden gelen alımlar ile yukarı doğru ciddi bir toparlanma olmuş. Bu alımların XRP/BTC grafiğine göre FIBO3 0.618 (6989 SATs) seviyesinden gerçekleştiğini görüyoruz. XRP’ nin USD bazlı değerini korumasının temel sebebinin BTC karşısında değer kazanması olduğunu söyleyebiliriz. Haftanın devamında ise USD grafiğindeki L1 trendinin desteğinde yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Pazar günü barında ise FIBO2 0.5 (0,522$) seviyesinin test edilmiş ancak bu seviyede fiyat üzerinde baskı oluşmuş. Hacim tarafında bakarsak ciddi sert bir artış olmamakla birlikte bu haftanın nispeten artan hacme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ripple, göstermiş olduğu bu performans ile haftanın sürpriz kripto parası oldu. Özellikle L3 (0,466$) – L4 (0,554$) kanalındaki yerini muhafaza ederek ve kısa vadede L1(ikinci grafik) yükselen trendi üzerinde konumunu koruyarak yukarı yön için olumlu tabloyu muhafaza etti.  Mevcut durum için ise yukarıda L4 (0,554$) seviyesi ilk direnç bölgemizi oluşturuyor. Bu seviyenin yukarı kırılması ile takip kanalımız L4 (0,554$) – L5 (0,70$) aralığı olacaktır. XRP’ nin orta vade de pozitif görünümünün muhafazası için L3 (0,466$) seviyesinin üzerinde kalmasının önemli olduğunu değerlendiriyorum. Dolar grafiğindeki bu gelişmelerin yanında; XRP’ nin bu yükselişinin asıl nedenini BTC karşısında değer kazanması oluşturduğundan, bu haftaki analizimde XRP/BTC grafiğini ekleme ihtiyacı hissettim. Bu grafiğe göre ise FIBO3 0.382 (8792 SATs) seviyesinin desteğinde yönün yukarı olduğunu değerlendiriyorum. Bu seviyenin aşağı kırılması FIBO3 0.5 (7891 SATs) seviyesini gündeme getirecektir. XRP/BTC grafiğinin RSI indikatörüne baktığımızda RSI-fiyat arasında negatif uyumsuzluk göze çarpıyor. Bu da XRP’ nin BTC karşısında düzeltme göreceğine işaret etmektedir. Ancak bu durumu kesin bir sinyal olarak algılamak gerekir. Piyasalarda RSI 70 değeri üzerinde negatif uyumsuzluk da olsa fiyatın artışa devam ettiği birçok örnek bulunmaktadır. Bu bağlamda indikatör ile birlikte kısa periyotlarda (4 saatlik, saatlik) trend takibi yapmak daha başarılı sonuç elde etmek için faydalı olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 19.11.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER