X

Ripple Ne Kadar?

Ripple fiyatı ne kadar? Ripple kaç TL? Ripple kaç dolar?
15:26
14 Kasım 2020

Ripple hem çok eleştirilmesi hem de bir o kadar desteklenmesi sebebiyle kripto para ekosisteminde dikkat çeken coin’lerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ripple, aslında XRP adlı kripto para biriminin arkasındaki Blockchain şirketidir. Kripto para birimleri merkezsizliği savunduğu için bir şirkete bağlı kripto para birimi eleştirilerin hedefi oluyor.

Bununla birlikte Ripple, özellikle ödeme alanında çok büyük adımlar attı ve bu sayede hem XRP kullanımı hem de Blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmuş oldu. Bu sebeple de desteklenen bir kripto para birimi.

Teknolojik gelişmeler sebebiyle desteklense de XRP’nin fiyatı, artış gösterip göstermeyeceği ya da ne zaman rekor seviyelere ulaşacağı her zaman bir merak konusu olarak kalıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ripple Kaç TL?

Ripple şu anda 2,12 dolar bandında işlem görüyor. Türk Lirası bazında 96.018.635.043 TRY piyasa değerine sahip olan XRP, en büyük dördüncü kripto para konumunda bulunuyor. Bununla birlikte XRP’nin 24 saatlik işlem hacminin 25.564.191.492 TRY olduğunu da ifade edebiliriz.

Öte yandan Türk Lirası bazında XRP’nin tarihsel fiyatlarına bakacak olursa, 7 Temmuz 2014 tarihinde 0,0216 TL ile dip seviyeyi gören XRP’nin 4 Ocak 2018’de de 29,75 TL ile en yüksek seviyeyi gördüğünü ifade edebiliriz.

Bunların yanında tüm dünyada olduğu gibi 2017 yılındaki boğa koşusu ve 2018 yılında altcoin’lerin rekor kırılmasından sonra kripto para birimleri Türkiye’de de büyük bir popülerlik elde etti. O dönemde sergilediği performans ile en çok dikkat çeken coin’lerden biri olan Ripple da Türklerin ilgi gösterdiği kripto para birimlerinden biri oldu.

Bununla birlikte Türkiye’de dolar fiyatındaki değişikliklerin kripto para birimlerinin fiyatını etkilediğini belirtmekte de fayda var. Çünkü genel olarak kripto para birimlerinin değerlendirmesi dolar üzerinden yapılıyor ve haliyle artan ya da düşen dolar kripto para birimlerini de etkiliyor.

Ripple Kaç Dolar

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,2735 dolardan işlem gören XRP, 12.400.221.487 USD piyasa hacmi ile kripto para birimleri arasında yer alıyor. Şu anda dolaşımda 45.328.155.123 XRP bulunuyor ve bunun maksimum miktarının 100.000.000.000 XRP olacağı ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak dolar bazında Ripple’ın tarihsel fiyatlarına göz attığımızda, 7 Temmuz 2014 tarihinde 0,0028 dolar ile dip seviyeyi gören XRP’nin 4 Ocak 2018’de 3,84 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü ifade edebiliriz.

Bunların yanında aslında uluslararası bir ödeme ağı olarak hizmet veren Ripple’ın kendi kripto para birimi olan XRP’nin rekor seviyesinin çok altında işlem görüyor olması aslında yatırımcıları endişelendiriyor. Çünkü mevcut grafiklere bakıldığında da XRP fiyatında karışık sinyallerin alındığı ifade ediliyor ve fiyatın yeniden o seviyeleri görüp göremeyeceği büyük bir merak konusu olarak kendisini gösteriyor.

Yine de Ripple attığı önemli adımlara bağlı olarak XRP’nin de değerli kabul edildiğini ifade etmekte fayda var. Çünkü Ripple’ın sunduğu ödeme çözümleri Türkiye de dahil olmak üzere neredeyse tüm dünyada önemli kurumlar tarafından kullanılıyor. Her ne kadar Ripple’ın sunduğu ürünleri kullanırken XRP kullanma şartı olmasa da XRP kullanan kurumlar da bulunuyor.

Ripple Fiyat Grafiği

Ripple fiyat grafiklerine bakıldığında, XRP’nin de hemen her kripto para birimi gibi volatil bir tabloya sahip olduğunu görüyoruz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi özellikle 2017 sonu ve 2018 başında artışa geçen ve rekor kıran XRP sonrasında büyük bir geri çekilme yaşadı ve grafik sert bir düşüş çizdi.

CoinMarketCap verilerine göre büyük artışın ardından çizilen düşüş grafiğinden sonra XRP fiyatı nispeten daha düz bir çizgide ilerliyor. Her ne kadar günlük, haftalık ve aylık fiyat farklı olsa da geçmişte olduğu kadar büyük hareketlerin yapılmadığı görülüyor.

Yine de yatırımcıların XRP fiyatında büyük hareketler beklediğini ve an azından 1 doların üzerinin görülmesinin heyecanla beklendiğini belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar