X


Ripple Fiyat Grafik

Ripple fiyat grafiklerine hem günlük hem tarihsel açıdan göz atalım.
13:00
9 Kasım 2020

Ripple (XRP) fiyat grafiği yıllardır kripto para birimi piyasasındaki en önemli grafiklerden biri olarak kendine yer buluyor. Çünkü XRP 2017 yılındaki boğa koşusu sorasında en gözde kripto para birimlerinden biriydi ve çok uzun zamandır piyasa hacmi bakımından en büyük 5 kripto para birimi içinde yer alıyor.

Bununla birlikte XRP’nin arkasındaki şirkten olan Ripple da özellikle uluslararası ödemeler alanında çok büyük adımlar atıyor ve Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada birçok ülkede Ripple’ın ödeme çözümleri kullanılıyor. Örneğin ülkemizde Akbank’ın Ripple il anlaşması bulunurken dünyada da MoneyGram gibi ve SBI Holdings büyük firmalar ve bankalarla ortaklıkları bulunuyor.

Dolayısıyla Ripple fiyat grafiği de günden güne önemini arttırarak piyasada kendisine yer ediniyor. Her ne kadar son 3 yıldır Ripple fiyat grafiği beklentileri karşılamasa da yatırımcılara ve analistlere çeşitli ipuçları vermesi sebebiyle önemli bir grafik olarak karşımıza çıkıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Ripple fiyat grafiğini genel olarak değerlendirdiğimiz zaman her kripto para birimi gibi volatil bir tablo olduğunu görüyoruz. Ayrıca yine 2017 boğa koşusu öncesinde piyasaya sürülen hemen her token gibi XRP’nin de 2017 yılındaki boğa koşusun sırasında rekor seviyeye ulaştığı sonrasında geri çekildiği görülüyor. Ancak buradaki önemli nokta, diğer kripto para birimleri düşüşler sonrasında toparlanma yaşarken XRP o dönemden sonra yatırımcısının yüzünü neredeyse hiç güldüremedi.

XRP USD Grafik

Yukarıda da belirttiğimiz gibi XRP’nin volatil bir grafiği bulunuyor. Bu durumu anlayabilmek için grafik içindeki bazı rakamları değerlendirmekte fayda olacaktır.

CoinMarketCap verilerine göre XRP, 7 Temmuz 2014 tarihinde 0,0028 dolar ile dip seviyeyi gördü ve 2017 boğa koşusu sonrasında 4 Ocak 2018’de 3,84 dolar ile rekor seviyesine ulaştı.

Bunların yanı sıra XRP’nin 11.642.371.302 USD işlem hacmi bulunuyor ve bu rakamla XRP piyasa hacmi sıralamasında 4. konumda yer alıyor. Ayrıca şu anda dolaşımda 45.312.488.850 XRP yer alıyor ama toplamda 99.990.859.785 XRP bulunuyor. Maksimum XRP miktarının ise 100.000.000.000 adet olacağı ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak Ripple şu anda yaklaşık olarak 0,24 ile 0,25 dolar bandında işlem görüyor. Her ne kadar bu rakamlar en düşük seviyeden oldukça yüksek olsa da rekor seviyenin çok altında olduğu için yatırımcılar artık XRP’den daha iyi performans bekliyor.

Ripple Kaç TL?

Aslında Ripple tüm dünya gibi Türk kripto para yatırımcılarının da ilgisini çekiyor ve dolayısıyla Ripple’ın TL fiyatı da merak ediliyor. Ripple’ın TL fiyatının şu anda 2,07 TL olduğunu görüyoruz. Ancak bu noktada TL/USD kurunun önemli olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Öte yandan bir de XRP’nin TL karşısındaki tarihsel rakamlarına bakalım. XRP TL karşısında 7 Temmuz 2014 tarihinde 0,0226 TL ile en düşük seviyeyi görürken 4 Ocak 2018’de 31,03 TL ile rekor seviyeye ulaştı. Ayrıca Türk Lirası bazında şu anda Ripple’ın işlem hacminin 93.816.194.489 TL olduğunu da ifade edebiliriz.

Özellikle tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de kurulan ortaklıkların etkisiyle Ripple’ın adını Türk yatırımcılar da çok duydu. Ancak bu noktada Ripple firmasının ürünlerini kullanan herkesin XRP kripto para birimini kullanması gibi bir zorunluluk olmadığı için XRP’nin beklenen ivmeyi hem dolar hem TL karşısında elde edemediği düşünülüyor.

XRP/TRY Grafiği

XRP/TRY grafiği de aynı XRP/USD grafiği gibi volatil bir tablo çiziyor. 2017 yılındaki boğa koşusuna kadar daha düz bir çizgide ilerleyen XRP’nin 2017 yılındaki boğa koşusu sırasında yükselişe geçtiği ve adeta zirve oluşturduğu sonrasında yine düşüşe geçerek daha düz bir çizgide ilerlediği görülüyor.

Özellikle 2017 yılı ve öncesinde piyasaya sürülen kripto para birimlerin benzer grafiklerle karşılaşılıyor. 2017 boğa koşusuna kadar nispeten stabil bir hareket boğa koşusu sırasında bir zirve sonrasında düşüşle birlikte yine stabil bir çizgide ilerleme.

Bununla birlikte ülkemizde dolar fiyatları ile birlikte kripto para birimi fiyatları farklılıklar yaşayabiliyor. Örneğin doların çok yüksek rakamlara çıkmasının ardından her ne kadar lider kripto para birimi dolar bazında rekor kırılmış olsa da son günlerde ülkemizde de TL bazında arka arkaya yeni rekorlara imza atıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar