X


Ripple Davayı Kazanırsa Ne Olur? – XRP Yorumları

Uzman avukat Stephen Palley, Ripple davayı kazanırsa ne olabileceğini yorumladı.
22:31
18 Şubat 2021

Ripple davası için kritik tarih geldi çattı ve 22 Şubat Pazartesi ilk duruşma gerçekleştirilecek. XRP yatırımcıları ilk olarak 15 Şubat tarihinde bir uzlaşma açıklaması beklese de beklenen olmadı. Peki Ripple’ın davaya kazanma ihtimali var mı ve davayı kazanırsa tam olarak ne olur?

SEC ve Ripple Davası İle İlgili İhtimaller

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından hazırlanan oldukça detaylı ve uzun dava raporunda, Ripple ile iki yöneticisine karşı ciddi bulgular yer alıyordu. Ripple’ın yaptığı ICO ile topladığı parayı ve bununla kalmayıp elindekileri XRP’leri farklı harcamalar için kullanıldığı iddia ediliyor.

Buna ek olarak Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortağı Chris Larsen’in piyasayı maniple etmekle suçlandığı da biliniyor. Davanın kaybedilmesi durumunda bu sadece XRP’nin ABD’deki nüfuzunu değil, aynı zamanda iki önemli yöneticinin de etkisini sıfırlayabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ripple Davayı Kaybederse Ne Olur?

XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesi durumunda XRP işlemlerini askıya alan ABD merkezli borsaların bunu kesin bir şekilde delist etmesi gerekmekte. Yine de bu bütün dünyadaki borsaların XRP’yi delist etmek zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Davanın kazanılması XRP fiyatının yeniden çok sert darbe almasına ve bu sefer 0,17 doların altına kadar gerilemesine yol açabilir. Ripple da buna hazırlıklı olarak kısa süre önce Japonya’ya yönelik önemli açıklamalar yapmış ve buraya geçiş yapabileceğinin sinyallerini vermişti.

xrp ripple

Buna rağmen davanın kazanılma veya anlaşmaya gidilme ihtimali de bulunuyor. Ünlü avukat Stephen Palley, davanın kazanılmasının çok zor olduğunu ve Ripple’ın en iyi seçeneğinin anlaşma olduğunu vurguladı. Anlaşmada Ripple’ın belirli bir miktarda ceza ödemesi ancak XRP’nin menkul kıymet ilan edilmeden alınıp satılabilmesi mümkün olabilir.

Ripple Davayı Kazanırsa XRP Fiyatı Bundan Nasıl Etkilenir?

Ripple’ın davayı kazanması ise XRP için mucizevi bir etki yaratabilir. XRP fiyatı daha önce Coinbase üzerinde listelendikten sonra %100’e yakın artış yakalamıştı. Coinbase’in XRP alım satımlarını askıya almasına neden olan dava sebebinin ortadan kalkması ise işlemlerin açılmasını sağlayacaktır.

Bunun yaratacığı FOMO ve FOMO’nun yaratacağı alım etkisi, XRP için 3,30 doların görülmesini bile mümkün kılabilir. Birçok altcoinin tüm zamanların rekorunu kırdığı şu günlerde XRP’nin hala 0,50 dolar seviyesinden işlem görmesinin tek sebebi de dava belirsizliği olarak görülüyor. Davadan net bir sonuç elde edilebilmesi ise en az 1 yıl alabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar