reklamı kapat
  • BTC  :  35.196,29 ₺
  • ETH  :  2.227,83 ₺
  • BCH  :  4.076,13 ₺
  • XRP  :  2,73 ₺
  • BTC 35.196,29
  • ETH 2.227,83
  • BCH 4.076,13

R3 Projesi Güç Kaybediyor: JP Morgan Üyelikten Çıktı

3 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
Blockchain konsorsiyum girişimi R3’te deprem.. Dev banka JP Morgan R3 konsorsiyumundan resmi olarak çıktı.

Yorum için ulaşılan bankanın bir temsilcisi ayrılma haberini doğrulasa da konuyla ilgili daha fazla yorumda bulunmaktan kaçındı. Konuyla ilgili ilk haberi Reuters hazırlamıştı.

Ayrılma kararı ilk olarak aylar önce kulislerde dolaşan söylentilerde konuşulmuştu. JP Morgan dışında diğer bankaların da ayrılacağı konuşulan gruplar arasında isimleri geçiyordu. Tüm dedikodulara rağmen banka o zamanki konsorsiyum üyeliğini sürdürdü. Ayrılacağı söylentileri ayyuka çıkan diğer bankalardan Banco Santander ve Goldman Sachs Kasım ayında R3 üyeliğinden tamamen çekilmişti.

Bankaların ortak çabaları sonucu oluşturulan R3’te blockchain uygulamaları test ediliyordu. JP Morgan’ın konsorsiyuma katılan ilk bankalardan biri olduğu gerçeği ayrılma kararını daha da önemli bir hal getiriyor.

R3 yönetim direktörü Charley Cooper’a göre ayrılma kararı bankayı küresel bankalar arasında aykırı bir yere götürüyor. Cooper şunları kaydetti:

“JP Morgan R3 ile yollarını ayırdı. Bu, üyelerimizin örneğini gösterdiği mevcut küresel finansal hizmet sektörüne ters bir teknoloji hamlesi.”

Son aylarda JP Morgan daha bireysel bir teknoloji stratejisi benimsedi.

Örneğin Enterprise Ethereum Alliance.. Açık kaynaklı ethereum blockchain’i temelli çalışmayla girişimci teknoloji çözümlerinin üretilmesi amaçlanıyor. Bu Şubat ayında yapılan haberlerde JP Morgan’ın projenin destekçilerinden biri olduğu yazılmıştı.

Banka bununla birlikte kendi dağıtımlı defter teknolojisine yatırım yaptı.

Quorum isimli teknoloji, Hyperledger’ın teknik idare komitesi ile yapılan bir toplantıda tanıtılmıştı. Ancak orada da banka projesini tam olarak teslim etmemişti. Banka aynı zamanda Linux’un önderlik ettiği Hyperledger projesinin üyelerinden biri.

loading...