reklamı kapat
  • BTC  :  41.080,17 ₺
  • ETH  :  3.259,82 ₺
  • BCH  :  5.042,19 ₺
  • XRP  :  3,90 ₺
  • BTC 41.080,17 ₺
  • ETH 3.259,82 ₺
  • BCH 5.042,19 ₺

Zebpay’den Hint Polisine Bitcoin Yardımı

7 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Hintli bitcoin borsası Zebpay geçtiğimiz hafta bir açıklama yayınladı. Borsa bir banka dolandırıcılığının araştırılmasına müteakip ilgili banka hesabının dondurulduğunu açıkladı.

Konu ilk olarak bölgesel haber servisi Pune Mirror’ın haberiyle gündeme taşındı. Haberde suçluların devlet bankası Bank of Maharashtra’nın bir sistem açığından yararlanarak yüz binlerce dolar çaldığı yazılıyordu. Söz konusu suçlular daha sonra bu paraların bir kısmını Zebpay üzerinden bitcoin’le değiştirdi.

Vakayı araştıran polis gönderilen fonlarla bağlantılı olan üç banka hesabını dondurdu. Bu hesapların birinin borsaya ait olduğu bildirildi. Habere göre toplamda dört zanlının izine ulaşıldı. Suçluların hepsi Buldhana şehrinde ikâmet ediyor.

Yorum için ulaşılan Zebpay kurucu ortağı Sandeep Goenka haberi doğruladı. Bug’la birlikte hacker’lar etkilenen hesaplarda gerçekte olan miktardan daha fazla para harcama fırsatını ele geçirmiş. Fonun bir kısmı da borsa üzerinden bitcoin alımında kullanılmış. Goenka Zebpay’in suç soruşturmasında polisle işbirliği içinde olduğunu kaydetti. İşlemlerin normal seyrinde gittiğini ve kullanıcıların hiçbirinin etkilenmediğini belirten Goenka şunları ifade etti:

“Zebpay Pune Siber Suçlar Ofisi suçlular tarafından alınan bitcoin’lerin geri alınmasında yardım etmiştir. Bu yardımı yapabilmemizin sebebi tüm müşterilerimiz için KYC (Know Your Customer) kurallarını uygulamamızdır. Siber Suçlar Ofisi daha sonrasında parayı tekrar almak için söz konusu bitcoin’leri satış emri vermiştir. Bu bitcoin’ler de Zebpay üzerinden satılmıştır.”

Goenka bunun yanı sıra mahkemenin borsanın banka hesabını tekrar serbest bırakma emri verdiğini ve “konunun artık kapandığını” sözlerine ekledi.

2012’de kurulan Zebpay 2016 yılındaki fonlamada yaklaşık 1 milyon dolar yatırım almıştı.

ETİKETLER
loading...